Общините ще получат пари срещу проверка на обществените им поръчки
Вътрешният министър намекна, че се подготвя обвинение срещу бившия директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов
Всяка община, която поиска подкрепа заради високите цени на тока, ще получи и проверка на обществените ѝ поръчки от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Това обяви министър-председателят Кирил Петков на брифинг след заседанието на Министерския съвет днес. Ще бъде сформирана работна група между министерствата на финансите и енергетиката, която ще определя дали наистина дадената община има обективна нужда от енергийна подкрепа.
Всяка община може да поиска допълнителни средства, но едновременно с това ще се прегледат обществените ѝ поръчки от АДФИ, за да сме сигурни, че липсата на средства не е заради порочни практики“, каза Петков.
Енергийният министър Александър Николов добави, че назад във времето общините са получавали средства, по Норвежката програма например, за мерки за енергийна ефективност на осветлението. „Когато установим, че има рационална нужда от средства или от дългосрочни мерки, свързани с договори, които да дават яснота какво ще се случва поне година напред, исканията ще бъдат приети. Но първо, за да се вземе решение, трябва да се съберат необходимите данни“, каза министърът.
Премиерът коментира и темата с уволненото ръководство на „Булгаргаз“ и критиките, отправени от президентството в тази връзка.
„За „Булгаргаз“ сме сигурни, че смяната на Борда на директорите беше наложителна“, каза Петков.
Ако те си бяха свършили работата както трябва, повишението от 1 януари нямаше да е 30%. В момента има реално разследване по този случай. Просто едно уволнение за такова ощетяване на българските потребители не е достатъчно.“
Вътрешният министър Бойко Рашков каза, че МВР и службите разследват „Булгаргаз“ и КЕВР заради увреден обществен интерес. Според него общественият доставчик е действал умишлено, така че цената на природния газ да бъде толкова висока.
Той също така е уверен, че съвсем скоро ще има повдигнато обвинение на „длъжностно лице“. На въпрос от журналисти дали става въпрос за досегашния директоре на „Булгаргаз“ Николай Павлов,
Рашков отговори: „Приближавате се до истината.“
Вътрешният министър говори и за умишлено саботиране на енергийни мощности, за което също се води разследване и скоро ще има обвинени. Става въпрос за ПАВЕЦ „Чаира“, който е част от каскадата „Белмекен-Сестримо-Чаира“. Той е в ремонт от близо три години и в момента работи с 25% от капацитета си, който иначе е над 860 МW (близо колкото единият реактор на АЕЦ „Белене“.
Имаме ориентация кой е субектът, в резултат на който е унищожен енергиен източник (ПАВЕЦ „Чаира“ – бел. ред.)“, каза Рашков.
По неговите думи вместо да се извикат специалисти от японската компания, която го е строила преди 30 години, са избрани „гаражни фирми“, които не знаят какво правят и реално не могат да завършат ремонта.