Огромните разходи на Microsoft за AI вече притесняват инвеститорите
Функциите с изкуствен интелект, които технологичният гигант вече предложи на бизнеса и хората, все още не се изплащат
Пред инвеститорите в Microsoft ще стои един голям въпрос, когато технологичният гигант отчете печалбите си във вторник. А той е: дали растежът на неговия бизнес с облачни изчисления Azure се е увеличил достатъчно, за да оправдае милиардите долари, похарчени за инфраструктура за изкуствен интелект?
Широко възприеман като фаворит в надпреварата за печелене на пари от AI, благодарение на връзката си със създателя на генеративния чатбот ChatGPT, Microsoft се очаква да отчете „стабилен“ растеж на Azure с около 31% през второто тримесечие, по данни на Visible Alpha.
Това би било в съответствие с прогнозата на компанията, но инвеститорите очакват по-голям принос от нейния AI бизнес, след като той представляваше 7 процентни пункта от растежа на Azure през първите три месеца на годината.
Капиталовите разходи на Microsoft вероятно са нараснали с около 53% на годишна база до 13.64 милиарда долара за периода, според 16 анализатори, анкетирани от LSEG. Това е значително покачване в сравнение с разходите за 10.95 милиарда долара, регистрирани през предходното тримесечие.
Страховете, че безумните разходи на технологичните гиганти за центрове за данни ще доведат до малка печалба в краткосрочен план, обхванаха фондовия пазар в САЩ този месец. Появиха се признаци, че Уолстрийт може да е станал твърде оптимистично настроен по отношение на растежа на приходите
Акциите на Alphabet, компанията майка на Google, паднаха с повече от 5% миналата седмица, след като тя отчете тримесечни капиталови разходи, които надхвърлят прогнозите с близо 1 милиард долара, докато увеличението на приходите от AI интеграции остава скромно, предизвиквайки разпродажби в големите технологични компании.
Alphabet заяви, че нейните тримесечни капиталови разходи ще останат високи до края на 2024 г. около или над 12 милиарда долара.
Инвеститорите ще бъдат много фокусирани върху способността на Microsoft да продължи да ускорява растежа на приходите, особено частта, свързана с AI. Ако ускоряването не се материализира и увеличенията на капиталовите разходи продължат, инвеститорите може да бъдат разочаровани“, каза Гил Лурия, старши софтуерен анализатор в Д.А. Дейвидсън.
Microsoft заяви, че трябва да похарчи средства за центрове за данни сега, за да преодолее ограниченията на капацитета, които възпрепятстват способността му да се възползва от търсенето на AI.
Това мнение повтаря тези на други технологични компании, включително Alphabet. Главният изпълнителен директор Сундар Пичай каза миналата седмица, че „рискът от недостатъчно инвестиране (в AI инфраструктура) е драстично по-голям от риска от свръхинвестиране“.
„Добре позициониран“
Ръстът на разходите позволи на Microsoft да привлече повече бизнес от голямата си корпоративна клиентска база, като предложи разширен достъп до своята облачна услуга с изкуствен интелект и внедри функции като своя асистент 365 Copilot за Word и Excel.
Microsoft каза, че услугата Copilot за 30 долара на месец, която може да обобщи купища имейли в няколко точки или бързо да завърши редове компютърен код, се използва от половината компании от Fortune 500.
Базираният в Редмънд, Вашингтон, технологичен гигант обаче все още не е разкрил приноса на приходите от услугата и анализаторите смятат, че въздействието на Copilot ще бъде по-очевидно през последната половина на календарната 2024 г.
Въпреки че много внимание беше насочено към потребителски приложения като ChatGPT, (генеративният AI) е потенциално по-голяма възможност за предприятията и Microsoft е просто невероятно добре позициониран да се възползва от тяхната база за инсталиране“, каза Игор Тишин, анализатор в Harding Loevner.
Акциите на Microsoft поскъпнаха с около 13% тази година, добавяйки повече от 350 милиарда долара към пазарната стойност на компанията. Книжата достигнаха рекорден връх на 5 юли, но паднаха с близо 9% при неотдавнашната разпродажба на при технологиите.
Очаква се компанията да отчете 14.6% увеличение на общите приходи за периода април – юни, в сравнение със 17% ръст през предходното тримесечие.
Това се дължи най-вече на по-бавния растеж в бизнеса с персонални компютри, който включва Windows и подразделението за игри Xbox. Бизнесът за производителност – който включва Office пакета с приложения, LinkedIn и 365 Copilot – се очаква да отбележи ръст от около 10%.