Още месеци „Северен поток 2“ няма да работи
На руския проект се възлагат надежди, че ще успокои енергийната криза в Европа
На спорния руски газопровод „Северен поток 2“ може да са му необходими още няколко месеца, за да бъде изчистена оставащата бюрокрация, преди да започне да изпомпва природен газ за Германия. Именно на него се възлага надеждата, че ще помогне за облекчаване на енергийната криза в Европа, пише Bloomberg.
Проектът под Балтийско море, който предизвиква загриженост относно контрола на Кремъл върху енергийните доставки на континента, е завършен и очаква сертифициране от германските власти. Руският президент Владимир Путин обеща да засили доставките на газ и каза, че „Северен поток 2“ може да бъде активиран един ден след регулаторното одобрение.
Въпреки това тръбопроводът може да не бъде одобрен до 8 май, ако регулаторите използват цялото време, което им е позволено. Остава да видим дали бюрократите биха ускорили процеса, ако енергийните проблеми на Европа се засилят.
Покачващите се цени на енергията, съчетани с доставките под капацитет през последните седмици, накараха европейските власти да отправят обвинения към Русия, че ограничава доставките, за да оказва натиск върху тях да одобрят новия газопровод.
Малко вероятно е обаче политическият циферблат да помръдне. Германското правителство при напускащия канцлер Ангела Меркел е твърдо в подкрепата си за проекта въпреки възраженията на САЩ и някои партньори от Европейския съюз, както и на Украйна.
Бъдещият канцлер на Германия Олаф Шолц, чиято партия твърдо подкрепи тръбопровода, е малко вероятно да промени политиката на страната.
Немско одобрение
Федералната мрежова агенция на Германия трябва до 8 януари да издаде проект на решение за сертифициране, когато е краят на четиримесечния законов срок от подаването на документите пред германските власти.
Одобрението изглежда е предрешено, след като Министерството на икономиката в Берлин издаде оценка миналия месец, според която „Северен поток 2“ не представлява риск за енергийните доставки на Германия и ЕС.
Констатацията на ЕС
След това проекторешението ще бъде предадено на Европейската комисия за преглед, по-специално дали газопроводът отговаря на правилата на ЕС, които предвиждат, че бизнесът за транспорт на газ е отделен от производството и продажбите.
Група високопоставени депутати от Европейския парламент написа писмо до еврокомисаря по енергетика Кадри Симсън миналия месец, в което предупредиха, че „Северен поток 2“ не отговаря на това изискване. Те призоваха за „ясно и стабилно“ придържане към европейските енергийни правила.
Но констатацията на Комисията не е обвързваща, като не може да спре проекта. По-вероятно е да има само забавяне. ЕС има два месеца, за да стигне до заключение, като този срок може да бъде удължен с още два месеца.
Едва тогава германският регулатор може да предостави сертифициране, което потенциално поставя началната дата на работа на „Северен поток 2“ още през следващата година.
Ако германският регулатор разреши доставките утре, доставките ще започнат вдругиден“, каза Путин в Сочи миналия месец.
Политическа подкрепа
Опозицията срещу газопровода, особено сред източните държави членки на ЕС, като Полша, остава силна и правителството във Варшава миналия месец призова Комисията да започне разследване на възможна пазарна манипулация от страна на „Газпром“.
Европейската комисия заяви, че разпитва производителите и доставчиците на газ, докато проучва „всички твърдения за възможно антиконкурентно поведение“, за да провери дали текущите увеличения на цените са свързани с нарушения на антитръстовите правила.
Политическата смърт на проекта е почти изключена. Меркел се съгласи в декларация със САЩ, че Германия ще предприеме действия, ако Путин превърне енергията в оръжие, но в Берлин няма намерение да спира газопровода.
Шолц води преговори за сформиране на правителство със Зелените и пробизнес настроени Свободни демократи, като и двете партии бяха откровени противници на „Северен поток 2“ по време на предизборната кампания. Но като най-голяма партия в бъдещото правителството, СДП почти сигурно ще блокира всеки опит в коалиционното споразумение, който би застрашил проекта.