53% от младежите у нас живеят с родителите си
Половината от младите в Южна и Източна Европа все още живеят с майка си и баща си
Почти 53% от българските младежи продължават да живеят с родителите си, въпреки че отдавна са навършили пълнолетие. Това ги прави вторите най-несамостоятелни в Европа, като преди тях по този показател са само словаците.
От сайта brilliantmaps.com са изготвили специална карта, която показва какъв процент от младите европейци на възраст между 25 и 34 г. все още живеят с родителите си.
Но тази тенденция не е валидна само за българите и словаците, а за повечето държави в Южна и Източна Европа. Големите разлики между Запада и Изтока, както и между Севера и Юга на Стария континент, не са изненада, коментират авторите на любопитната съпоставка.
Според тях те се дължат на 2 основни фактора.
Първо, средиземноморските държави като Италия и Гърция имат здрави връзки, фокусирани върху семейните ценности, които не страдат от предразсъдъците, че трябва да си самостоятелен, когато вече си възрастен.
Второто е, че в по-бедните държави, които страдат от икономическа криза, хронична безработица и ниски доходи, много млади хора не могат да си позволят да плащат наем или да си купят собствено жилище.
Така в Гърция почти 52% от младежите живеят с родителите си, в Малта – почти 49%, а в Португалия и Италия – над 44%. Подобен е процентът и в Румъния, Унгария, Полша и Словения.
Разликите обаче са огромни. В Словакия, където най-много от младежи живеят при родителите си това явление е реалност за цели 56,6% от хората на възраст между 25 и 34 г.
На обратния полюс е Дания, където процентът на порасналите деца, забравили да напуснат родния дом е 1,8 на сто. Подобни са цифрите и в останалите скандинавски държави, където това явление е твърде рядко срещано.
Във Великобритания 14,4% от младежите в посочената възрастова група живеят при родителите си, а в САЩ – 13,9%.