Париж ще бъде домакин на най-зелената Олимпиада – ето как се подготвя градът
От възобновяема енергия до рециклирани риболовни мрежи, организаторите залагат на устойчивостта
Олимпийските и параолимпийските игри в Париж това лято ще поставят нови стандарти в устойчивостта, обещават организаторите.
Въпреки това, с 800 олимпийски спортни събития, 15 000 спортисти, 45 000 доброволци и 13 милиона ястия, организаторите разбират огромния мащаб на техните амбиции за устойчивост. Всъщност те описват тези амбиции като „най-голямото предизвикателство пред човечеството“.
Ето как Игрите в Париж ще дадат приоритет на устойчивостта – и потенциално ще създадат модел за други подобни събития, които да следват.
Най-устойчивите Олимпийски игри в света
Игрите се описват като най-екологичните в историята на олимпийските игри, като Париж 2024 г. обеща да намали наполовина въглеродния отпечатък на събитието в сравнение със средната стойност за предишни летни игри.
Планирането на „най-устойчивите“ игри ще означава ограничаване на емисиите до около 1.75 милиона тона CO2. Предишните летни олимпийски игри, които включват Токио 2020, Рио 2016 и Лондон 2012, са отделили средно 3.5 милиона тона CO2, казва Организационният комитет на Париж 2024.
В допълнение към избягването и намаляването на емисиите, стратегията за устойчивост Париж 2024 ще включва компенсации, инвестиране в екологични и социални проекти по целия свят.
Повторна употреба и рециклиране
Домакинството на Олимпийските игри в миналото обикновено водеше до големи разходи за нови места. Но 95% от Париж 2024 ще се проведе в съществуващи сгради или временна инфраструктура.
Стад дьо Франс, който първоначално беше построен за Световното първенство по футбол през 1998 г., ще бъде домакин на повечето събития.
Само едно ново състезателно място, Центърът за водни спортове в Сен Дени, се изгражда за Олимпийските игри през 2024 г. Той се захранва със слънчева енергия, използва естествени строителни материали на биологична основа и е оборудван изцяло с рециклирани материали.
От възобновяема енергия до рециклирани риболовни мрежи
Селото на спортистите също ще генерира енергия от източници като геотермална и слънчева енергия.
Спортистите ще спят на матраци, изработени от рециклирани риболовни мрежи и легла от подсилен картон.
За биоразнообразието са изградени покриви със заграждения и отвори за настаняване на насекоми и птици. Около селището на спортистите са засадени почти 9000 дървета, за да привлекат различни видове.
2800-те олимпийски апартамента ще бъдат превърнати в домове след игрите.
Устойчив избор на пътуване и храна
Други устойчиви характеристики на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. включват 1000 км велосипедни алеи и 200 000 нови дървета по улиците, съобщава The Guardian.
Парижкият туристически офис казва, че ще бъдат предоставени още 3000 платени велосипеда а повечето олимпийски обекти са достъпни с обществен транспорт. Около 15 милиона посетители се очаква да посетят Париж по време на Олимпиадата.
Париж 2024 също така обеща да удвои количеството растителна храна, която предлага, и да намали наполовина използваната пластмаса за еднократна употреба, за да намали въглеродните емисии и отпадъците.
Защо устойчивият избор има значение за климата
Вегетарианските диети и други нисковъглеродни начини на живот, като устойчивото пътуване, могат да имат значение, когато бъдат възприети колективно от голям брой хора, казва Световният икономически форум в последния си доклад за глобалните рискове за 2024 г.
Колективни усилия като тези могат да променят динамиката на пазара и да „преместят циферблата за смекчаване на изменението на климата“. Предприятията, които правят устойчиви и етични избори, също са от решаващо значение за стимулиране на подобрения в световен мащаб, докато колективните действия могат да помогнат да подготвим света за глобални рискове.
До 2034 г. рисковете за околната среда съставляват четири от петте най-големи риска, посочени в доклада.
Екстремните метеорологични явления и критичната промяна в системите на Земята – като климатичната повратна точка в глобалното затопляне – са първите два риска. Загубата на биоразнообразие и колапсът на екосистемите, както и недостигът на природни ресурси също са сред първите четири глобални риска.
Действията на отделни граждани, компании и държави – макар и може би незначителни сами по себе си – могат да преместят иглата на глобалното намаляване на риска, ако достигнат критична маса“, казва Форумът.