Парламентът реши да отпадне забраната за внос на украинско зърно
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев промени позицията си и вече е съгласен с отпадането
С голямо мнозинство от управляващите партии и ДПС парламентът прие отпадане на забраната за внос на определени продукти с произход от Украйна, в т.ч. и зърно след 15 септември. Решението бе взето със 124 гласа „за“, 69 „против“ и 8 „въздържал се“.
Мярката бе извънредна и се отнасяше до вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна. Министерският съвет (МС) следва да предприеме необходимите действия за изразяване на тази позиция. От изказванията на финансовия министър Асен Василев в сряда бе подчертано, че правителството е на същото мнение. Според изнесените от Василев данни за България щетите от забраната са в размер на 146 млн. лв. за държавния бюджет от невнесен ДДС.
Именно представители на трите партии, които гласуваха решението на парламента, са и вносителите му. Те предприеха действията си с аргумент, че забраната се явява и двигател за инфлацията в България.
Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев заяви днес пред парламента, че се е съгласил с макроикономически показатели, показани на Министерски съвет, според които не е толкова притеснително България да се откаже от желанието за продължаване на забраната за внос от Украйна. Доскоро той изразяваше друго мнение в разрез с това на премиера Николай Денков и финансовия министър. Днес обаче показа, че е променил мнението си след обсъждането между министрите в сряда.
Той каза, че са предприети мерки за завишаване на контрола за всички украински стоки и най-вече за зърнени култури, като стриктно ще се контролира наличието на радиоактивност и на тежки метали, плюс останалите показатели, които се следят – хербициди, пестициди и т.н.
Очаквано против решението гласуваха БСП и „Възраждане“ с аргументи, че това ощетява българските производители. Зърнопроизводителите заплашиха с национални протести, ако решението бъде прието. От „Има такъв народ“ обвиниха управляващите, че си измиват ръцете с парламента, защото това би трябвало да е решение на правителството и да не се налага гласуване от депутатите.
В същото време обаче забраната за внос от Украйна оставя България без достатъчно слънчоглед и големи производители на олио в страната вече започнаха да спират производство заради липса на суровина.