Пазарите се уравновесиха, след като Пелоси напусна Тайван
Тя остана на острова по-малко от 24 часа, но успя да разгневи Китай с обещанието за американска солидарност
Световните пазари се стабилизираха в сряда, след като инвеститорите прецениха по-детайлно рисковете от посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван. Лек ръст оказаха и коментарите от служители на Федералния резерв в САЩ за вероятността от ново агресивно повишаване на лихвените проценти.
Бенчмаркът на MSCI за световните акции остана като цяло непроменен до 14 ч. българско време след спада във вторник, който извади индекса от многоседмичните върхове, достигнати след рали през юли.
Посещението на Пелоси – визита от най-високо ниво на САЩ в Тайван от 25 години насам – бе осъдена от Пекин. Обещанието ѝ за американска солидарност разгневи още повече Китай, който третира острова като своя отцепила се провинция.
Самолетът на Пелоси напусна Тайван в 13 ч. българско време.
Въпреки че Китай демонстрира военна сила във водите около Тайван, инвеститорите заложиха на очакванията, че действията на Пекин ще останат само символични. Според анализатора на AFS Group Арне Петимез тези настроения са широки, тъй като посещението на Пелоси „не успя да предизвика наистина агресивен отговор от страна на Пекин“.
Все пак Китай ще проведе големи военни учения на територията на Тайван тази седмица. Тези учения са по-големи и по-близо до острова, отколкото бяха по време на последната криза в Тайванския пролив през 1996 г.“, добави той.
Към 14 ч. българско време европейският индекс STOXX 600 се повиши с 0.2%, дори след като данните показаха, че бизнес активността в еврозоната леко се е свила през юли – за първи път от началото на миналата година, тъй като потребителите са ограничили разходите.
Японският Nikkei се повиши с 0.5%, отскачайки от двуседмичното си дъно при затваряне във вторник, докато хонконгският Hang Seng добави 0.4%, а тайванският индекс TAIEX отскочи от предишни загуби, за да спечели 0.2% при затварянето.
В предварителната търговия в САЩ широкият индекс S&P 500 се повиши с 0.4% след спада с 0.7% за една нощ.
За това спомогна и политическото трио от Фед, което сигнализира, че няма да има прекъсване на кампанията за затягане на паричната политика. Целта е да се укроти най-високата инфлация от 80-те години на миналия век, въпреки че тези действия ще доведат лихвите до ниво, което ще ограничи по-значително икономическата активност.
Търговците виждат около 43.5% шанс на следващото си заседание през септември Фед отново да повиши със 75 базисни пункта основния лихвен процент.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ добави 3 базисни пункта до 2.772%, след като се повиши във вторник с 14 базисни пункта след ястребовите коментари на служители на Фед.
Доходността на 10-годишните облигации на Германия, бенчмаркът за региона, се повиши с около 8 базисни пункта при 0.862%.
Златото поскъпна с 0.3% до 1765.79 долара за унция след отстъпление от 0.7% през предходната сесия.
Цените на петрола се понижиха преди срещата на производителите от ОПЕК+, която се очаква да запази производството стабилно с ограничен свободен капацитет и на фона на опасенията, че забавянето на глобалния растеж ще засегне търсенето на гориво.
Фючърсите на петрола сорт Брент паднаха с 0.9% до 99.65 долара за барел, а американският суров петрол от Западен Тексас падна с 0.8% до 93.66 долара.