Петкова обсъди доставките на газ с израелски енергийни компании
В момента Израел преструктурира енергийния си отрасъл, увеличавайки потреблението на газ, за сметка на въглищата и нефта
След като вчера
стана ясно, че България разглежда източното Средиземноморие и Израел като
потенциален източник на природен газ, днес министърът на енергетиката Теменужка
Петкова се запозна с работата на енергийни компании в страната.
Тя обсъди възможностите за доставки на природен газ от офшорните находища край Израел с Абу Йоси, главен изпълнителен директор на една от водещите израелски компании за добив, производство и търговия на природен газ - „Делек Дрилинг“. Фирмата участва в разработката на офшорните газови находища Тамар, Левиатан, Ям Темтиш и Афродита.
В момента Израел преструктурира енергийния си отрасъл, увеличавайки потреблението на газ, за сметка на въглищата и нефта, поради новооткритите големи залежи на природен газ. В момента 60% от електроенергията се произвежда от природен газ, успоредно с това частният сектор навлиза в електропроизводството. Неговият дял е в размер на 30%, като тенденцията е през 2020 г. електропроизводството от частни мощности да нарасне с още 10%, а през 2030 г. въглищата да бъдат заменени изцяло с природен газ.
По данни на компанията, доказаните залежи в израелската икономическа зона на Средиземно море се оценяват на около 1000 млрд куб. метра, което би осигурило потреблението на страната за около 130 години. В газовото поле Левиатан залежите възлизат на 453 млрд. куб. м., а в Тамар – 184 млрд. куб. м.
Пред министър Петкова Йоси потвърди, че благодарение на стратегическото си географско положение България има значителни предимства да се превърне в газоразпределителен център на Балканите. Абу Йоси добави, че Израел вижда в България стабилен партньор в областта на енергийното сътрудничество.
По-късно министър Петкова посети електрическата компания „Хадера“, където се срещна с президента и председател на съвета на директорите Офер Блох и с изпълнителен директор - Ютаф Ронтал.
„Впечатлена съм от мащабите на работа в Хадера. Потенциалът за сътрудничество в енергийния сектор между България и Ираел трябва да се използва“, заяви министър Петкова по време на срещата. „Хадера“ е държавна компания за производство, пренос, разпределение и доставка на електроенергия, включваща 17 електроцентрали с 63 енергоблока. Инсталираната мощност на компанията е 13 600 MW.