Петкова ще информира Русия относно процедурата за „Белене”
На срещата ще бъдат представени и междинни резултати от предпроектното проучване за хъб „Балкан“
Българска делегация с председател енергийния министър
Теменужка Петкова заминава за Москва, за да информира руските си партньори за
предстоящата процедура за избор на стратегически инвеститор за реализацията на
проекта АЕЦ „Белене“. Срещата е част от заседанията на Българо-руската
междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество
и ще се проведе между 24-26 октомври.
Припомняме, че ресорният министър има срок до 31 октомври тази година да представи процедурата по избор на стратегически инвеститор за атомната централа.
По време на заседанието ще бъдат обсъдени въпроси от различни области на двустранното икономическо сътрудничество между двете страни. взаимната търговия, енергетиката, туризма, селското стопанство, информационните технологии, корабостроенето, селското стопанство, транспорта и други.
В съобщението на Министерски съвет става ясно, че „Руската федерация е важен партньор на България в сферата на енергетиката. Страната е наш основен доставчик на нефт, природен газ и ядрено гориво”. Българската страна ще отчете успешното сътрудничество по завършване на проекта за удължаване срока на експлоатация на 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“. По отношение на доставките на свежо ядрено гориво, руската страна ще бъде информирана за предвидените в европейското законодателство изисквания и за необходимостта от одобрение от страна на Евратом Агенцията по доставките.
По време на междуправителствената комисия българската страна ще отбележи и доброто сътрудничество по изпълнение на подписаната през 2017 г. пътна карта за развитие на газопреносната инфраструктура на България, при отчитане на европейското законодателство. Очаква се на сесията да бъдат представени междинните резултати от предпроектното проучване за газоразпределителния център „Балкан“.
Ще бъдат обсъдени възможностите за увеличаване обема на българския износ за Руската федерация. През 2017 г. стокообменът между двете страни се увеличи с 41.6%, износът бележи ръст с 87%, а вносът – с 34.1%.
Съществува значителен потенциал и интерес за задълбочаване на сътрудничеството в областта на туризма. По време на сесията българската страна ще предложи задълбочаване на двустранните връзки, особено при организацията на детския отдих. Ще бъдат разгледани и взаимоотношенията между двете страни в рамките на Комисията за Европа на Световната туристическа организация, Работната група за сътрудничество в областта на туризма на Организацията на Черноморското икономическо сътрудничество.