„Пирогов“ и „Александровска“ са сред най-задлъжнелите държавни болници
Въпреки това клиничните пътеки и заплатите на медиците са увеличени, каза здравният зам.-министър
54% от държавните болници не генерират дългове. Най-зле финансово са болниците "Пирогов", “Александровска", столичната хематология и "Св. Георги" в Пловдив. Това заяви пред БНТ зам.-министърът на здравеопазването Петър Грибнев. По думите му тези болници лекуват и тежко болни пациенти.
Преди дни стана ясно, че просрочените задължения на “Пирогов” са над 16 млн. лв. От Министерството на здравеопазването съобщиха, че в края на 2021 г. финансовият резултат на лечебното заведение е отрицателен в размер на 24.5 млн. лв. Това наложи финансовото управление на някои болници да се поеме от прокурист с цел оздравяване.
Миналата седмица новоназначеният прокурист на "Пирогов" Пламен Милев обясни, че болницата е в предкритично финансово състояние. По думите му причините се коренят в самия модел на управление, който е въведен в лечебното заведение, както и в слабата финансова дисциплина, която се наблюдава назад във времето.
По думите на прокуриста болницата е задлъжняла най-много при управлението на проф. Асен Балтов (2017 – 2021 г.). Има и доклад, който показва, че в тези години лечебното заведение започва да се декапитализира. Именно там не е направено нищо, дори са сключени доста рискови за болницата договори за кредити.
Зам.-министърът на здравеопазването каза още, че въпреки тази ситуация клиничните пътеки са увеличени, повишени са и заплатите на медиците. Петър Грибнев постави въпроса защо някои общински болници се развиват, а други не се справят финансово.
Болниците, които се държат добре финансово, ще продължат да съществуват. Болниците, които не се справят финансово, трябва да предоставят на Министерството на здравеопазването бизнес планове”, категоричен бе той.
Междувременно като най-важен приоритет на МЗ Грибнев определи електронното здравеопазване.
“Когато това стане факт, ще може да се каже къде и каква натовареност има. Електронното здравеопазване върви. Ще се следи да няма грешки в системата”, подчерта зам.-министърът.
По думите му има да се върши много работа и в Спешната помощ.
Припомняме, че вчера служителите на Здравната каса в страната излязоха на едночасов протест с искане за увеличаване на заплатите. Същевременно преди месеци от Българска асоциация по здравни грижи (БАПЗГ) представиха данни по отношение на медицинските сестри, които показват, че до 31 декември 2021 г. почти 30% от тях са на възраст над 60 години. За 31% предстои пенсиониране в следващите 10 години, ако не се предприемат спешни мерки - в системата на здравеопазването няма да има и 10 хил., а сега има недостиг от 30 хил. Данните бяха предоставени след пореден протест на медицинските сестри у нас.