Китайските планове за Луната стреснаха НАСА
Пекин може да предяви претенции за собственост над райони, богати на ресурси
САЩ вече са в „космическа надпревара“ с Китай и ще трябва да следят дали Пекин няма да опита да установи контрол над лунните ресурси. Това казва в интервю за Politico администраторът на НАСА Бил Нелсън. Той допусна, че азиатската страна може да предяви претенции за собственост над райони, богати на полезни изкопаеми.
Факт е, в космическа надпревара сме. По-добре да внимаваме“, каза Нелсън.
По думите му Пекин може да маскира териториалните си амбиции като „научни изследвания“, а след това да представи територията за своя. Той дада за пример установяването на бази на острови в Южнокитайско море, за които се водят спорове с други държави за това чии са всъщност.
„Ако се съмнявате, вижте какво направиха с островите Спратли“, заяви Бил Нелсън.
Коментарите на бившия астронавт са свидетелство за назряващото състезание между САЩ – които засега остават лидер в космическите изследвания – и все по-бързо стремящия се да навакса изоставането си Китай. Миналата година Пекин завърши изграждането на собствената си космическа орбитална станция и започна мисии за проучване на Луната, включително събиране на проби от естествения спътник на Земята.
Китай – също като САЩ – се стреми да изгради изследователска база там. Вашингтон вече стартира програмата „Артемида“, чрез която планира върне хора на Луната в следващите няколко години. Азиатският съперник иска да направи същото до края на десетилетието.
Американските въоръжени сили смятат, че е „напълно възможно“ Китай да изпревари САЩ.
Има потенциални пакости, които Китай може да направи на Луната“, заяви Тери Виртс, бивш командир на Международната космическа станция и космическата совалка.
„Напредъкът им е изумителен – изумително бърз“, цитира изданието генерал-лейтенант Нина Арманьо от космическите сили.
Говорител на китайското посолство във Вашингтон обаче отрича подобни интерпретации, като уточнява, че страната винаги се е застъпвала за мирното използване на Космоса и е срещу използването му като оръжие.
Цитиран е и доклад на Пентагона пред Конгреса, в който се посочват постижения на Китай – като възможностите за прилуняване на обратната страна на спътника и за изграждане на сателитна комуникационна система.
Нелсън също така признава, че програмата „Артемида“ отнема време, включително заради технологични и практически въпроси. Все пак, според него, подготовката на полета на астронавти в окололунна орбита (вторият от трите етапа по изпращане на хора на Луната за пръв път от 50 години) върви по график и се очаква през 2024 г. Кацането на хора на Луната ще се извърши в сътрудничество със SpaceX и би трябвало да се осъществи до края на 2025-а, година по-късно спрямо първоначалния план на администрацията на предишния президент Доналд Тръмп.