Поевтиняването на петрола доведе до срив на пазарите
Доходността на американските и европейските книжа падна, тъй като инвеститорите търсеха сигурност в покупки на облигации
Валутен пазар
Щатската валута скочи след падането на цените на петрола, а канадският долар се представи най-зле. Зелените пари скочиха до нива над 1.40 срещу северния си съсед като подкрепа оказа 50-дневната пълзяща средна.
Долар/йена и австралийски долар/йена слязоха, тъй като пазара избягваше рисковите покупки. Първата двойка спря при основната съпротива на 200-дневната пълзяща средна на 121.50 и се върна под нивата от 120. Любопитно е да се види колко дълго ще трае ефекта от действията на ЯЦБ върху йената при положение, че пазара избягва рисковете и петрола и акциите спадат.
Австралийският долар е затворен срещу американския си съименник, като съпротива оказва 100-дневната пълзяща средна при 0.7146, а подкрепа остава 0.6940.
Еврото се търгува почти без промяна срещу долара малко над нивата от 1.09.
Суровини
Подновената слабост на петрола и на акциите помогна на златото да достигне три месечен връх. Това се случи въпреки продължаващата слабост на пазарите и сигнализира за потенциална консолидация преди пробив на съпротивата при 1136 долара.
Среброто се търгува в тандем със златото
Платината консолидира и задържа повечето от последните печалби, но постепенно слиза и в момента подкрепа са нивата при 848 долара.
Медта първоначално скочи заедно с повишението на китайските акции, но после падаше при спада на цената на петрола.
Суровият петрол спадна рязко при новите сигнали за нарастващи нива на запасите в САЩ. Американският лек суров петрол загуби 2.9% до нивата около 30 долара за барел, а британския сорт Брент слезе с 2.4% до около 33 долара за барел.
Капиталови пазари
Падащите цени на петрола отново бяха катализатор за срив на капиталовите пазари. Загуби отчитаха борсовите индекси в целия свят.