Правителството налива първоначално 500 млн. лв. в 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“
Кабинетът „Денков“ започва подготовка и за изграждане и на 8-и блок в единствената българска атомна електроцентрала
Министерският съвет официално стартира реализацията на проекта за строителството на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Новината беше съобщена от министър-председателят Николай Денков, а решението се взима на днешното заседание на Министерския съвет. Освен това премиерът съобщи, че България ще строи и 8-и блок в атомната електроцентрала – нещо, за което досега не се е говорило.
Ще бъде капитализирано с 500 млн. лв. допълнително предприятието, което ще отговаря за тази реализация и то ще започне преговорите с фирмите, които трябва да построят 7-и блок. Срокът, който се предвижда, е 2033 г.“, каза Денков.
Припомняме, че в Закона за бюджета за 2023 г., който бе приет само преди три месеца, не са заложени изрично пари за изграждане на нови ядрени мощности. Т.е. средствата трябва да бъдат взети или от централния бюджет, с който МС може да се разпорежда по свое усмотрение, или от други пера – например капиталовата програма, която по традиция се използва като "буфер" от всички правителства, за да харчат извънредни средства от бюджета.
На брифинг по-късно той допълни, че "по същество започва процесът, с който се структурира компанията, тя се финансира и ще осъществи строителството на 7-ми блок, индикативният срок е до 2033 г."
Това са сериозни усилия и средства", каза Денков.
Денков не уточни кое дружество ще управлява проекта. В момента има специално създадена компания за 7-ми блок – „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД – и е логично тя да движи двата проекта. Дружеството вече има сключен договор с Westinghouse за проучване на изграждането на нов реактор по американска технология на площадката в "Козлодуй". Става въпрос за т.нар. „feed договор“ (Front-End Engineering & Design) за предварителни инженерни дейности за изграждане на нов американски реактор с технология AP1000.
Преди седмица пък американската компания сключи договори с 5 български фирми, които да участват като подизпълнители в изграждането на 7-и блок.
Денков съобщи преди правителственото заседание в сряда, че ще започне подготовката и за 8-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, "тъй като планът е двата да вървят успоредно като строителство и с разлика от 2 – 3 години да бъдат готови и двата блока, които са нужни за енергийната система."
Премиерът по-късно уточни, че за 8-ми блок е необходим ОВОС и това отнема време като с това решение се стартира процедурата.
Обща мощност на двата реактора е 2300 мегавата – повече от затворените 4 блока на „Козлодуй“ преди присъединяването на България към Европейския съюз.
Денков изтъкна и новата технология, която ще се използва при двата реактора.
Тя е уникална и позволява да се променя мощността на реакторите в много кратък срок, което е изключително важно за управление на енергийната система, когато влязат в действие", каза премиерът.