Фондът за справедлив преход ще осигури нови умения на 3 хил. души в България
Ще са необходими между 130 хил. и 145 хил. допълнителни квалифицирани работници в ЕС за инсталирането на допълнителни вятърни турбини и слънчеви панели
Зелената трансформация ще даде възможност на 3 хил. души в България да придобият нови умения до 2029 г. Финансирането за това ще дойде по линия на Фонда за справедлив преход, пише в доклада за напредъка по отношение на климата, изготвен от Европейската комисия.
Изменението на климата и зеленият преход засягат цялата икономика и водят до значителни промени в начина на живот и възможностите за работа. Несъмнено един от най-големите въпроси е свързан с преквалификацията на работещите във въглищни региони в страната. Именно чрез европейско финансиране по Фонда за справедлив преход се очаква да бъде направено картографиране на уменията на засегната работна сила, за да е ясно към кои сфери може да бъде пренасочена тя.
В доклада на ЕК се посочва, че скорошно проучване показва, че ще са необходими между 130 хил. и 145 хил. допълнителни квалифицирани работници в ЕС за инсталирането на допълнителни вятърни турбини и слънчеви панели. Необходимата инвестицията в преквалификация до 2030 г. се оценява на 1.4 млрд. евро. ЕС продължава да инжектира ресурси за реализиране на тези възможности. Почти 200 хил. работниците ще придобият нови умения в проекти, финансирани от Фонда за справедлив преход.
Например, от сега до 2029 г. в България 3 000 безработни ще бъдат подпомогнати да получат нови зелени работни места, обитателите на повече от 3 300 жилища ще се възползват от подобрена енергийна ефективност, докато 80 МСП ще бъдат подкрепени да инвестират в нови умения за интелигентна специализация, индустриален преход и предприемачество“, се посочва в доклада.
Припомняме, че по Фонда са предвидени 2.7 млрд. лв. за въглищните региони в страната – Перник, Кюстендил и Стара Загора. В средата на годината бе отворена мярката за енергийна ефективност на сградите в тези региони. Бюджетът по нея е в размер на 196.4 млн. лв., а преди месец стана ясно, че подадените проекти са на стойност 455 млн. лв., т.е. поисканото безвъзмездно финансиране надхвърля двойно бюджета на програмата.
До края на годината се очаква да бъдат обявени мерките, свързани именно с преквалификацията и картографирането на уменията на засегнатите работници, както и подкрепата за индустриални и логистични паркове.
Модернизационният фонд
Общите плащания от Модернизационния фонд от януари 2021 г. възлизат на около 12.7 милиарда евро. През юни 2024 г. Комисията прие седмото решение за изплащане по фонда. Припомняме, че плащането към България е в размер на 65.2 млн. евро – нещо, което е отчетено и в доклада – и ще бъде насочено към укрепване на електропреносната мрежа и интегрирането на възобновяеми енергийни източници в нея. Проектът бе одобрен през юли тази година.
Модернизационният фонд се финансира от постъпленията от търговете за квоти за емисии като целта му е да подпомогне преходът към неутралност. Бенефициенти са 10 страни с по-ниски доходи – освен България, влизат още Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия. Той е допълващ инструмент на политиката на сближаване и Фонда за справедлив преход.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.