Правителството одобри създаването на „Държавна петролна компания“
Тя ще управлява и ще създава акцизни складове, а също така ще изгражда бензиностанции с „минимална надценка“
С промени в Закона за държавните резерви и военновременните запаси ще бъде създадена „Държавна петролна компания“, която ще управлява акцизни складове и ще създава нови, ако правителството сметне, че има нужда от такива, за да се „нормализира“ пазарът на горива в България. Това бе прието днес с правителствено решение и обявено на брифинг от вносителя на поправката – финансовият министър Владислав Горанов, и от принципала на новата държавна структура – икономическият министър Емил Караниколов.
И двамата многократно опитаха да убедят журналистите, че основното в приетата от Министерския съвет днес поправка е по линия на акцизните складове. В момента те са само частни, като са концентрирани в няколко играчи на пазара, които, според Горанов, ограничават пазарната конкуренция. Сега се предвижда базите на Държавния резерв да загубят преференциалния си статут, да се преобразуват в акцизни складове и да бъдат отворени за всички.
„91% от всички данъчни складове, които дават достъп на търговците на дребно, са собственост на 6 оператора. Като един от тези оператори притежава 78.3% („Лукойл България“ – бел. ред.) от вместимостите на данъчните складове. Невъзможността всеки свободно да внася и търгува с горива под режим на отложено плащане на акциз ни даде идеята съхраняването на държавните резерви и работата със създадените от държавата вместимости за това, да бъде прехвърлено като отговорност на „Държавната петролна компания“. Ще получи всички активи и дейности на Държавния резерв по отношение на нефта и нефтопродуктите“, обясни финансовият министър.
Финансовият министър оправда този свой ход за създаване на поредна държавна структура, което по принцип е крайно лява политика, с „изкривявания“ на пазара, които според него се наблюдават. Той дори изнесе своя статистика, според която големите вериги в България не свалиха цените на дребно по време на извънредното положение, въпреки че петролът на международните пазари поевтиня с 50-60%.
Според Горанов новата държавна компания със сигурност ще прилага „разумна надценка“ на горивата, които продава на своите бензиностанции. Според него това е възможно и даде за пример малките бензиностанции в България, които успяват да поддържат 20-30 ст. по-ниски цени от седемте големи вериги. Обектите в началото ще бъдат до 100, но засега не се знае къде ще бъдат разположени. Ще се търсят локации в големи градове, на големи пътни артерии и в отдалечени населени места, където те да бъдат използвани като „коректив“ на цените, на които продават частните компании.