Правителството предлага скоростта по магистралите да бъде намалена до 130 км/ч
Промените в Закона за движение по пътищата са качени за обществено обсъждане от МВР
Министерство на вътрешните работи предлага максималната скорост за движение по магистралите да бъде намалена и да бъдат въведени по-строги санкции за водачи, извършващи системни нарушения. Промените може да станат факт с промени в Закона за движение по пътищата и изменения в Наказателния кодекс.
Предлагаме повторният отказ за тест за установяване на алкохол в кръвта да бъде нарушение. Трябва да има законодателни промени, част от които са: максималната скорост на автомагистралата да бъде намалена, да се предвиди възможност при водач, който е придобил току-що шофьорска книжка, да шофира с наблюдател за определен период от време“, заяви служебният вътрешен министър Иван Демерджиев по време на изслушване в правната комисия в Народното събрание, цитиран от БНР.
Промените в Закона за движение по пътищата са качени за обществено обсъждане в началото на май месец. Текстовете предвиждат максималната скорост за леки автомобили да бъде намалена от 140 км/ч на 130 км/ч.
Припомняме, че преди месеци Върховният административен съд отмени забрана за движение до 120 км/ч, която бе предвидена в Правилника за прилагане на Закона. Така максималната скорост остана 140 км/ч. Мотивите на магистратите тогава бяха свързани с това, че законът, който е нормативен акт от по-висока степен не предвижда ограничение на скоростта. Сега обаче МВР иска да поправи това и ако промените бъдат окончателно приети от парламента, този път няма да има проблем да влязат в сила.
Какво още предвижда проектозаконът?
Проектът предвижда регламентиране на зони, в рамките на които да важи едно общо ограничаване на скоростта от 30 км/ч за всички пътни превозни средства. Зоните от този вид целят ограничаване движението на МПС с висока скорост, особено ако такива зони са обособени в гъстонаселени райони.
С цел натрупване на повече опит за управление на МПС под надзор на отговорен възрастен, със законопроекта се предлага възможност моторно превозното средство от категория В да се управлява от водач, навършил 17-годишна възраст, с придружител. Предложението цели да се изградят навици за безопасно управление на моторно превозно средство, под надзор на близък водач с опит.
Предлага се отмяна на разпоредбите на ЗДвП, регламентиращи задължение за водачите да носят контролен талон за потвърждаване валидността на притежаваното свидетелство за управление на моторно превозно средство и издаването на такъв в изпълнение на Решение № 704/05.10.2018 г. на МС за приемане на мерки за трансформация на модела на административно обслужване. Предложено е и отпадане на изискването за поставяне на стикер на знак за сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и да се носи контролен талон.
Предложено е улесняване на процедурите по съобщаване и връчване на издадените електронни фишове и наказателни постановения. Предвижда се възможност за връчване, както лично на нарушителя срещу подпис от контролните органи по чл. 165, при изпълнение на контролните им функции по ЗДвП, така и от служители на Министерството на вътрешните работи и чрез работодателя.
Също така връчването ще може да се извършва и с препоръчано писмо с обратна разписка, чрез лицензиран доставчик на пощенска или куриерска услуга, както и по електронен път чрез информационната система за сигурно електронно връчване като модул на Единния портал за достъп до електронни административни услуги по смисъла на Закона за електронното управление. Чрез надграждане на портала за електронни административни услуги на МВР ще се създаде възможност за разширяване на информацията за дължимите глоби и след тяхното доброволно заплащане, електронните фишове и НП ще се считат за връчени.