Правителството създава нова държавна фирма – този път за зелена енергия
Поредното енергийно дружество в рамките на Българския енергиен холдинг щяло да помогне за постигането на целите в Зелената сделка
Министерство на енергетиката създава нова държавна компания, която да се заеме с все по-бързо развиващия се сектор на зелената енергия. Новината съобщи служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на форума Energy of Tomorrow, цитиран от БТА.
Новото дружество е част от Българския енергиен холдинг (БЕХ) и ще се фокусира върху системи, които да способстват развитието и съхранението на зелена енергия", каза той.
Новата фирма „Национален енергиен оператор“ ЕАД е с основна цел ускоряване на балансираното развитие на мощности за зелена енергия в България, става ясно от информацията, публикувана на сайта на БЕХ.
Компанията ще изпълнява проекти в областта на пълноценно оползотворяване на енергия, генерирана от възобновяеми източници, като чрез реализацията им ще се насърчават инвестициите във екологично чиста енергия и същевременно ще се спомага за балансирането на електроенергийната система", допълват от холдинга.
До провеждане на конкурс за избор на ръководство, в Съвета на директорите на дружеството са назначени Пламен Герджиков, експерт с над 40 години професионален стаж в енергетиката, и Александър Михайлов, мениджър с дългогодишен опит в администрирането на различни бизнес проекти в частни и публични компании, пише БЕХ.
Справка на Economic.bg показва, че Герджиков е бил директор на Централно диспечерско управление към ЕСО, а Михайлов е бивш директор на държавната „Кинтекс“. В управлението влиза още Костадин Христов – специалист в областта на системите за управление и контрол на бизнес процеси.
Компанията ще има за цел да ускори постигането на заложените цели в Зелената сделка, но и поставяне на фокус на национално ниво към развитието на този тип мощности.
БЕХ и Христов твърдят, че създаването на новото дружество е в унисон с основните цели на Европейския зелен пакт (Зелената сделка), а именно преход към нисковъглеродна икономика на ЕС чрез все по-голям дял екологично чиста енергия.
Според служебния министър на енергетиката кризата в Украйна е стимулирала процеса по декарбонизация и въвеждането на алтернативни източници на енергия.
България има една от най-въглеродно интензивни икономики в Европа, но това представлява и голяма възможност за внедряването на нови технологии", смята Христов.