През стари европрограми държавата ще компенсира бизнеса за скъпия ток
Българският бизнес настоя компенсационната схема да продължи да действа до края на годината
350 млн. евро от бюджета на оперативните програми за периода 2014 – 2020 г. ще бъдат насочени за покриване на енергийните нужди на бизнеса и крайните потребители. Това става ясно от решение на Министерският съвет.
Компенсациите се отпускат чрез прилагане на т.нар. Инструмент SAFE, създаден на европейско ниво, в подкрепа на малките и средни предприятия и уязвимите домакинства, които са особено засегнати от увеличените цени на енергията в контекста на войната в Украйна.
За целта ще бъде използвано европейско финансиране от бюджета на шест оперативни програми – „Иновации и конкурентоспособност“, „Транспорт и транспортна инфраструктура“, „Околна среда“, „Региони в растеж“, „Наука и образование за интелигентен растеж“ и „Добро управление“.
За тази година програмата беше одобрена до 31 март, но по силата на решение на 48-ото Народно събрание, прието когато цените бяха около пика си, програмата за компенсации трябва да продължи поне до края на тази година. Одобрението на средствата става с краткосрочни решения на Министерския съвет.
Припомняме, че в края на май българският бизнес настоя да се спази решението и компенсационната схема да продължи да действа до края на годината, въпреки че има значително понижение на цените на електроенергията на свободния пазар и те реално са на нивата отпреди войната в Украйна и енергийната криза.
Парите досега се осигуряваха от отчисления от печалбата на държавните енергийни дружества, които първо постъпваха във Фонд "Сигурност на електроенергийната система". С решение на предишното Народно събрание от началото на тази година се покриват 100% от разходите за ток на небитовите потребители, когато средната цената надвишава 200 лева за мегаватчас месечно.
Засега не е ясно дали тази година ще се налагат още компенсации за бизнеса, тъй като цените в момента са под определения таван, но есента ситуацията може да се промени.