Приносът на Бил Гейтс към климата: лети по-малко и яде синтетично месо
Съоснователят на Microsoft предупреждава, че климатичните промени са следващото голямо бедствие пред човечеството
Бил Гейтс заяви в петък, че в опит да намали въглеродните емисии ще започне да лети по-малко и ще яде по-често синтетично месо. Филантропът и съосновател на технологичния гигант Microsoft коментира усилията си за справяне с изменението на климата в сесията Ask Me Anything на Reddit, съобщи CNBC.
Гейтс, който от години предупреждава, че една от най-големите опасности за човечеството в бъдеще ще са пандемиите, отново бие тревога, но за друга потенциално опустошителна извънредна ситуация – изменението на климата.
Миналата година той отправи предупреждение към света, че в рамките на следващите 40 години се очаква увеличението на глобалните температури да повиши смъртност с 14 на 100 000. „До края на века, ако растежът на емисиите остане висок, изменението на климата може да доведе до 73 допълнителни смъртни случая на 100 000 души. При сценарий с по-ниски емисии, смъртността спада до 10 на 100 000.“
Съвсем наскоро той публикува книга по темата, озаглавена „Как да избегнем климатично бедствие“.
В последната си сесия за Reddit Бил Гейтс беше попитан какво могат да направят хората, за да намалят въглеродните си отпечатъци върху планетата. Заедно с други съвети, той предложи да консумират по-малко.
Гейтс също беше попитан какво прави, за да елиминира въглеродните емисии. „От лична гледна точка правя много повече“, пише Гейтс. „Карам електрически автомобили, в къщата ми има слънчеви панели, ям синтетично месо, купувам зелено авиационно гориво, плащам за директно улавяне на въздух от Climeworks, помагам за финансирането на електрически термопомпи в нискоразходни жилища за замяна на природен газ“, разказа той.
Той също така спомена плановете да лети много по-малко „сега, когато пандемията показа, че можем да се справим с по-малко пътувания“. Пандемията доказа, че бизнес пътуванията могат да бъдат намалени или избегнати, предвид успеха на моделите за дистанционна работа.