Произведено с вятър, слънце и любов: Уникалните солници на хърватския Нин
Днес компанията Saltworks Nin се управлява от семейство Ощрич, което продължава традиционното производство на сол
В солниците в хърватския град Нин солта не се произвежда машинно, човешката ръка я бере и то само с любов. И за поколенията. Нинската сол е екологична и лечебна, защото в производството ѝ участват освен човешките ръце, разнообразна флора и фауна, изобилие от плажове и лечебна кал.
Солниците Nin, които обхващат площ от 55 хектара се намират в плитка лагуна на дълбокия залив Нин. В по-широкия район няма тежка промишленост или екстензивно селско стопанство, а районът на солниците е разположен между петте хърватски национални парка Плитвички езера, Пакленица, Корнати, Северен Велебит и Кърка, което допълнително свидетелства за чистотата и целостта на природната среда на тази специална солница.
Още в древността на своите пиршества римските императори също се наслаждавали на пълнотата и наситеността на вкуса на нинската сол. За възрастта на тази солница свидетелства и римският шлюз, който и до днес се намира в солниците. В онези древни времена солта се е разменяла за злато, унция за унция, а известно е, че римляните също са плащали на войниците си с нинска сол. Това е римско наименование на този метод на плащане salarium - счита се, че думата salary произлиза от този термин - заплата.
През 1423 г. венецианците купуват солници на Адриатика, включително тази в Нин, за да спечелят господство в производството на сол. Пет века в района на Нин не е имало производство на сол, но животът не е бил отнет. Районът на солниците продължава да бъде жива биодинамична екосистема. Солниците в Нин са отворени отново през 1954 г. и живеят и произвеждат традиционно, по същия начин, както в старите времена, а днес тайните му можем да открием в Музея на солта. Saltworks Nin също съществува като компания от 1954 г., когато неин главен изпълнителен директор е Крешимир Занки. Днес тя е под ръководството на семейство Ощрич, което управлява огромния природен комплекс и продължава традиционното производство на сол.
Богатството и просперитетът на целия район на Нин произлиза от производството на сол. Нинските солници се възползват от природните предимства на района: много слънчеви дни, ветрове, географско местоположение. В плитките изпарителни басейни, разделени от диги, морската вода се изпарява, оставяйки на дъното богата на минерали сол с високо съдържание на йод (благодарение на водораслите). Бере се само на ръка. Това прави солта Nin една от най-качествените в света. Най-ценният ѝ вид е така нареченото солено цвете – нежно, здравословно и високо ценено. Образува се само при определени условия, когато върху водното огледало се образува тънък слой от подобни на снежинки кристали. Този „солен хайвер“ представлява малка част от производството и достига много по-висока цена.
Средният добив на морска сол през последните 10 години в солниците в Нин е 3200 тона. Производството на морска сол се благоприятства от високите температури и ветрове, особено "сухия" югоизточен вятър, мистрал и лека бора. Сезонът на "реколтата" продължава средно 63 дни през късна пролет, лято и ранна есен.
Днес солената история на Нин продължава да вълнува и стотици хиляди туристи годишно искат да ги посетят. Солницата има фирмен магазин в близкия Задар, а онлайн продуктите - от шоколади до козметика със сол - са достъпни в цялата страна.