„Пръстен на солидарността“: Още азерски газ потича към ЕС през България
Пет държави подписаха мащабно газово споразумение днес в София, Турция обаче не се включи
Газовата година на България продължава с мащабно, ключово споразумение в областта. Днес в София беше подписан меморандум между пет държави – България, Румъния, Унгария и Словакия, Азербайджан (SOCAR) – за увеличаване на доставките на азерски природен газ.
Споразумението е формално продължение на предложения от България т.нар, „Пръстен на солидарността“ (Solidarity Ring (STRING), който бе подкрепен от Европейската комисия и де факто има за цел да повиши сигурността на доставките за Европейския съюз и региона на Централна и Югоизточна Европа. Цел, която общността си постави и следва след нахлуването на Русия в Украйна.
Под документа подписите си положиха българският служебен министър на енергетиката Росен Христов, министърът на енергетиката на Румъния Вирджил-Даниел Попеску, министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, министърът на икономиката на Словашката република Карел Хирман и министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов. Изненадващо обаче в събитието не се включи Турция, която енергийният ни министър Росен Христов преди дни анонсира, че ще участва и която е една от входните точки на азерския газ. В речта си министърът на енергетиката на Румъния Вирджил-Даниел Попеску анонсира, че "държави като Турция, Молдова и Украйна също могат да се присъединят към инициативата".
Нов път за азерския газ
Днес сме свидетели на създаването на нов път за природния газ, доставян от Азербайджан до Европа“, каза министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.
Меморандумът предвижда бъдещите увеличения на доставките на азерски газ да бъдат поети от балканските страни, както и транзитирани до Европа през България, Румъния, Унгария и Словакия, използвайки националните газопреносни системи. Идеята е без да се чака строителството на нови тръбопроводи, с малки модификации на мрежите да се ускори доставката за страните от Европейския съюз по вече изградената надеждна и сигурна инфраструктура. Според информация в чуждестранни медии става въпрос за транспортирането на до 5 млрд. куб. метра природен газ годишно. За целта още през януари четирите държави поискаха от Комисията финансиране за бъдещите проекти, но официален отговор от там все още няма. На днешното събитие нямаше информация колко ще струват амбициите на страните на транспортират количествата газ от Азербайджан.
Азербайджан доставя газ до Грузия, Турция, България, Италия, скоро и до Румъния. Надеждите са тази година той да достигне до Унгария и Словакия, с която също да бъдат започнати отношения в сферата на енергетиката.
Енергийна сигурност никога не може да бъде постигната в една държава. Сигурността трябва да бъде постигната в региона и в цяла Европа, а България активно работи за това“, каза Росен Христов, определяйки споразумението като „сериозна стъпка за подобряване на енергийната сигурност“.
Шахбазов определи подписването на меморандума като огромна стъпка за реализиране на новата инициатива, която ще създаде нови пазари на газ от Азербайджан, а страната "да се установи като надежден партньор“.
Приоритет от ЕС
Още през лятото на 2022 г. ЕК подписа меморандум за разбирателство с Азербайджан, който предвижда удвояване на доставките до поне 20 млрд. кубични метра годишно до 2027 г., когато ЕС си е поставила за цел да спре изцяло използването на руски изкопаеми горива.
Големият въпрос обаче остана – по какъв начин тези количества ще стигнат до ЕС. Залагаха се едни срокове, доста отдалечени във времето. Аз искам да поздравя именно министрите, подписали меморандума днес, за тяхната инициативност, организация и скорост, с която се намери решение – решение в името не само на нашите страни, а решение, което дава възможност за сигурност на доставките и диверсификация на целия район на Централна, Източна и Южна Европа, и то най-бързо, ефективно и евтино“, каза президентът Румен Радев.
Очаква се през 2023 г. в ЕС да влязат общо до 12 млрд. куб. м азерски газ при 8.1 млрд. куб. м през 2021 г.
Когато говорим за диверсификация на газа в Европа, най-доброто решение е вносът от Азербайджан“, коментира министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, който само преди дни беше на посещение в Москва, отново по енергийни теми.
„Що се отнася до допълнителните доставки за България от Азербайджан, всичко ще зависи от наличието на свободни количества природен газ, както и от международните цени“, коментира по-рано пред азербайджанската медия Trend извънредният и пълномощен посланик на България в Азербайджан Руслан Стоянов.