Путин призова руските милиардери да инвестират патриотично в страната
Руският президент продължава да мисли, че няма проблем с икономиката, но пък моли за помощ бизнесът да му финансира войната
Президентът Владимир Путин призова руските милиардери да поставят патриотизма пред печалбата. В първата си среща с бизнес елита на страна, от началото на войната, руският президент директно им каза да инвестират в Русия, за да укрепят икономиката след наложените западни санкции.
Путин заяви, че тяхната роля не е просто да правят пари, но и да подкрепят обществото.
„Отговорният предприемач е истински гражданин на Русия, когато разбира и действа в подкрепа на нейните интереси. Той не крие активи в офшорки, а регистрира фирми тук, у нас, и не става зависим от чужди власти“, каза руският президент по време на срещата, цитиран от Reuters.
Путин каза, че иска да чуе и вижданията на бизнеса за това как да се изгради по-динамична икономика, която да доведе до „забележимо подобряване на качеството на живот на хората в цялата страна“.
Президентът на Русия е на мнение, че опитите за унищожаване на руската икономика са се провалили. Въпреки това обаче той призова бизнеса да действа и да не изнася производствата си в чужбина.
„Прекрасно разбирам заплахите, които се отправят и това, което ни казват недоброжелателите, казвайки, че Русия ще има проблеми в средносрочен план. Да, това е заплаха, която трябва да имаме предвид“, каза той.
Призовавам ви да не чакате тези негативни последици от този средносрочен план да дойдат... Трябва да действате веднага.“
Като най-ясен знак за нарастващи изисквания към големия бизнес, правителството - изправено пред нарастващ бюджетен дефицит - планира да събере около 300 милиарда рубли (3.9 милиарда долара) под формата на данък „свръхпечалба“.
Министърът на финансите Антон Силуанов каза, че данъкът ще бъде определен на около 5% от свръхпечалбите, съобщи агенция ТАСС. Налогът ще влезе в сила от 2024 г., но финансовото министерство очаква компаниите да направят плащания и тази година, каза той.
Русия се надява да постигне икономически растеж тази година след спад от 2.1% през 2022 г. Икономиката на страната се оказа неочаквано устойчива на фона на санкциите, наложени миналата година, но връщането към нивата на просперитет отпреди конфликта може да е далеч, тъй като повече държавни разходи са насочени към военните действия.