Рали на петрола заради договорка за ограничаване на добива
Индексите скачат, паундът отново пада, китайската икономика се стабилизира
Владимир Путин
отбеляза, че Русия е готова да се присъедини към усилията за ограничаване
предлагането на петрол. Саудитска Арабия изрази надежда, че ОПЕК може да
достигне до споразумение.
Според енергийния министър Калид ал-Фатих не е немислимо да се очаква дори ново повишение на цената с 20% и нива от 60 долара за барел в края на годината.
Доларът беше търсен след коментарите за петрола, че споразумение може да бъде постигнато през ноември. Доларовият индекс проби основна съпротива след декември 2015 г. при 96.55, което е значително постижение.
Долар/йена продължава да расте при следваща съпротива на 104.50.
Единствената валута от основните, която поскъпна срещу зелените пари беше канадският долар, който благодарение на ралито на петрола поскъпна с 0.9%.
Паундът беше продаван, а пазара все още се опитва да разбере какво точно се случи миналия петък, докато министър-председателят Тереза Мей е на обиколка за среща с всички нейни европейски колеги.
Слаба активност на облигациите заради почивния ден в Америка
Търговията при облигациите беше слаба, тъй като американските пазари бяха затворени заради почивен ден.
Португалските книжа отчетоха най-голям скок след юни, тъй като DBRS оцени положително усилията на страната да постигне фискалните си цели и ще запази кредитния й рейтинг.
Русия и Саудитска Арабия готови да действат съвместно при петрола
Златото продължава да консолидира след пробива на подкрепата при 1300 долара, като следваща такава е 1250 долара. Среброто се стабилизира над 200-дневната пълзяща средна след срива през миналата седмица.
При петрола сорта Брент нарасна с 2.3% и проби над върха от август, докато лекият суров петрол може да го последва, тъй като Русия и Саудитска Арабия, двата най-големи производители в света, обявиха, че са готови да си сътрудничат за ограничаване на предлагането.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия дори изрази позитивни коментари и очаквания за цена на петрола от 60 долара за барел преди края на годината.
Ръст на индексите благодарение на петрола
Американските акции се изчерпаха в следобедните часове, но все пак успяха да завършат с печалби благодарение на енергийния сектор, който беше подкрепен от коментарите на Путин за ограничаване предлагането на петрола. Standard & Poor’s се покачи с 9.92 пункта до 2163.66. Начело на печалбите беше енергийния комплекс отчел ръст от 1.5%.
Европейските индекси възвърнаха загубите от сутринта и затвориха с печалби за първи път през последните 4 дни. И тук помогна поскъпването на петрола. Във Великобритания FTSE 100 нарасна с 53.11 пункта или 0.75% до 7097.50.
Китайската икономика се подобрява, а рискът при държавния дълг е под контрол
Китайската икономика се е представила по-добре от очакваното през третото тримесечие, а рисковете с държавния дълг са под контрол. Това заяви премиера Ли Къцян по време на реч в Макао. Той отбеляза, че икономически индикатори като фабричното производство, печалбите и инвестициите са нараснали.
Повече от 10 млн. нови работни места са били открити в градовете през първите 9 месеца на 2016 г., като безработицата е спаднала под 5% през септември. Къцян допълни, че низходящият натиск върху икономиката все още остава. Според него обаче Китай ще постигне основните си икономически цели тази година и ще запази между средна и висока скорост на растеж.
Правителството се стреми към годишен икономически растеж между 6.5% и 7% в сравнение с 6.9% през 2015 г., което беше най-ниския ръст за последния четвърт век.