Разследване на Reuters: Binance е работила в Иран въпреки санкциите на САЩ
Криптовалутите станаха привлекателни там, след като рестрикциите нанесоха тежък удар върху икономиката
Най-голямата криптоборса в света, Binance, е продължила да обработва сделки от клиенти в Иран дори и след наложените от САЩ санкции и забраната на компанията да прави бизнес там, установи разследване на Reuters. През 2018 г. Вашингтон наложи отново санкции, след като те бяха спрени три години по-рано като част от ядреното споразумение между Иран и големите световни сили. В резултат на това през ноември Binance информира търговците в Иран, че вече няма да ги обслужва, като им каза да ликвидират своите акаунти.
В интервюта за Reuters обаче седем търговци потвърдиха, че са заобиколили забраната. По думите им те са продължили да използват своите акаунти в Binance до септември миналата година и са загубили достъпа си едва след като борсата затегна проверките срещу пране на пари месец по-рано. Дотогава клиентите са можели да търгуват, след регистрация само с имейл адрес.
„Имаше някои алтернативи, но нито една от тях не беше толкова добра, колкото Binance“, споделя Асал Ализаде, търговец в Техеран. Тя каза, че е използвала борсата в продължение на две години – до септември 2021 г.
Нямаше нужда от проверка на самоличността, така че всички го използваха.“
Единадесет други души в Иран – освен интервюираните от Reuters – потвърдиха в профилите си в LinkedIn, че те също са търгували с крипто в Binance след забраната от 2018 г. Никой от тях обаче не е отговорил на въпросите на медията.
Популярността на борсата в Иран бе известна в редиците на Binance. Старши служители в компанията знаеха и дори се шегуваха с нарастващия брой ирански потребители на борсата, става ясно от съобщения, изпратени през 2019 и 2020 г., които излизат наяве за първи път сега.
Binance не отговори на въпросите на Reuters по темата.
В публикация в блог през март, дошла в отговор на западните санкции срещу Русия, Binance каза, че „следва стриктно международните правила за санкции“ и е събрала „глобална работна група за съответствие, включително световноизвестни експерти по санкции и правоприлагане“. Компанията изтъкна, че използва специални инструменти, за да попречи на санкционирани лица или организации да използват платформата.
Мисията на Иран към ООН в Ню Йорк също не отговори на искането за коментар.
Много е вероятно иранската търговия на криптоборсата да привлече интереса на американските регулатори, казаха пред Reuters седем адвокати и експерти по санкциите.
Binance е холдингова компания, базирана на Каймановите острови, но без основно седалище. За юридическия субект зад борсата binance.com липсват подробности. Компанията не обслужва клиенти в САЩ, вместо това американците се насочват към отделна платформа, наречена binance.US, която е съобразена с местните регулации от 2020 г.
Според юристите тази структура защитава Binance от директни санкции на САЩ, които забраняват на американските фирми да правят бизнес в Иран – благодарение на това, че търговците там са използвали основната борса на Binance, която не е американска компания.
Рискът за Binance произтича от т.н. вторични санкции, които имат за цел да попречат на чуждестранни фирми да правят бизнес със санкционирани субекти или да помогнат на иранците да избегнат търговското ембарго на САЩ. Освен че причиняват репутационни щети, вторичните санкции могат също така да спрат достъпа на компания до финансовата система на САЩ.
Експозицията на Binance ще зависи от това дали санкционирани страни търгуват на платформата и дали ирански клиенти избягват търговското ембарго на САЩ чрез транзакциите си, обясниха четирима адвокати. Извън САЩ борсите могат да се сблъскат с последствия, ако се окаже, че служат на санкционирани страни и потребители.
Reuters не откри доказателства, че санкционирани лица са използвали Binance.
Запитан за търговците в Иран, използващи Binance, говорител на Министерството на финансите на САЩ отказа коментар.
До миналата година Binance поддържаше слаби проверки за съответствие на своите потребители, но впоследствие увери, че започва да повишава индустриалните си стандарти. Разследването на Reuteres за първи път показва как пропуските в процесите ѝ позволяват търговците в Иран да правят бизнес на борсата.
Binance доминира криптоиндустрията, оценявана днес на 950 милиарда долара, като предлага на своите 120 млн. потребители набор от дигитални монети, деривати и незаменими токени, обработвайки сделки на стойност стотици милиарди долари всеки месец.
Докато борсата става все по-масова, нейният основател Чангпенг Жао тази година опита да разшири влиянието си към традиционния бизнес, като обеща 500 млн. долара на Илон Мъск за придобиването на Twitter. Впоследствие директорът на Tesla се оттегли от сделката. Миналия месец Binance нае португалската футболна звезда Кристиано Роналдо да популяризира нейния NFT бизнес.
Случаят с Иран
След Ислямската революция от 1979 г. Западът и ООН наложиха санкции на Иран в отговор на ядрената му програма, заедно с предполагаемите нарушения на човешките права и подкрепата за тероризма – макар че Техеран отдавна твърди, че ядрената програма е за мирни цели.
По силата на споразумението от 2015 г. между Иран и шест световни сили Техеран ограничи ядрената си програма в замяна на облекчаване на някои санкции. През май 2018 г. обаче тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп се отказа от пакта и нареди повторното налагане на санкциите, облекчени по-рано съгласно споразумението.
След хода на Тръмп Binance добави Иран към списъка със „санкционирани страни“. Споразумението за условията за използване на платформата дава опция на компанията да „ограничи или откаже“ услуги в такива области. През ноември 2018 г. тя предупреди клиентите си в Иран по имейл да изтеглят своите пари от сметките си „възможно най-скоро“.
До август 2019 г. Binance счита Иран – заедно с Куба, Сирия, Северна Корея и Крим – за „тежко санкционирана“ юрисдикция, където борсата няма да извършва бизнес, сочи вътрешен документ, видян от Reuters. Документът от май 2020 г. включва Иран в списък от държави, озаглавен „категорично не“, цитирайки главния директор по съответствието Самуел Лим.
Дори когато позицията на Binance спрямо Иран се втвърди, неговият профил сред легионите крипто потребители в страната нарастваше, споделят обаче търговци, позовавайки се на познанията си за местната индустрия.
Криптовалутите станаха привлекателни там, тъй като санкциите нанесоха тежък удар върху икономиката. От появата на биткойн през 2008 г. потребителите са привлечени от обещанието на крипто за икономическа свобода извън обсега на правителствата. Откъснати от глобалните финансови услуги, много иранци разчитаха на биткойн, за да правят бизнес в интернет.
Криптовалутата е добър начин за заобикаляне на санкциите и печелене на добри пари“, каза Али, търговец, пожелал да бъде идентифициран само с първото си име.
Той споделя, че е използвал Binance около година, преди борсата да затвори акаунта му през 2020 г. с мотива, че компанията не е в състояние да обслужва потребители от Иран заради санкциите на Съвета за сигурност на ООН.
Други търговци на борсата посочват нейните слаби проверки в миналото, както и лесната за използване платформа за търговия, голямата ликвидност и големия брой криптовалути, които могат да се търгуват, като причини за нейния растеж в Иран.