Renera стартира проект за плаваща слънчева централа в Румъния
В повечето страни от Югоизточна Европа бяха стартирани подобни проекти, включително в България
Renera Energy разработва 50 MW плаващ фотоволтаичен проект в Румъния. Съоръжението вероятно би било най-голямото в Европа в момента.
Румъния продължава своя бум на слънчевата енергия, движен най-вече от потребители и покривни фотоволтаици, към сегмента на плаващата слънчева енергия. Технологията набира все по-голяма популярност в региона,
През изминалата година в повечето страни от Югоизточна Европа бяха стартирани подобни проекти, включително в България, където от две години се подготвя първия плаващ соларен парк в България, който ще е на язовир "Огоста".
Renera Energy сега обяви, че е започнала фазата на разработка на най-големия плаващ фотоволтаичен парк в Румъния. Местоположението от 37 хектара е в окръг Браила в източната част на страната.
По-рано известен като Energie Zukunft Schweiz или Sunwin Energy и част от Renera Group, разработчикът заяви, че планира инсталирането на 50 MW. Не се уточнява дали капацитетът се отнася за присъединяването към мрежата или е в пикови условия.
Във всеки случай това вероятно ще бъде най-голямата плаваща слънчева електроцентрала в Европа в момента. Renera Group е базирана в Базел, Швейцария. Работи и в Италия, Германия и Испания. Активно се занимава с консултации, разработване и експлоатация на проекти и търговия с енергия.
Главният изпълнителен директор на Renera Energy Румъния Марк Ричард Щайб посочи предизвикателствата при издаването на разрешителни и мрежата в страната, но все пак изрази готовност да продължи да инвестира в зелена енергия и съхранение.
Трябва да се отбележи, че румънската държавна енергийна компания Hidroelectrica заяви миналата седмица, че ще инвестира повече от 1.5 милиарда евро заедно с Masdar в съвместно предприятие за слънчева енергия, включително плаващи фотоволтаици и батерии. Националната агенция за благоустройство на територията (ANIF) разкри миналата година проект за 20 MW плаващи фотоволтаици върху напоителни канали, пише Balkan Green Energy News.