Румъния планира първите си вятърни паркове в Черно море през 2027 г.
Световната банка е оценила офшорния потенциал на страната на 75 гигавата
Докато в България все още няма закон, който да урежда и регулира изграждането на офшорни вятърни паркове, в съседна Румъния са стъпка напред. В страната вече се изготвя законодателна рамка и се очаква първите вятърни паркове в румънската част на Черно море да се реализират през 2027 – 2028 г., каза министърът на енергетиката Себастиан Бурдужа пред агенция Agerpres.
Румънското министерство на енергетиката стартира на 17 юли 30-дневна обществена консултация по проект на закон относно изискванията за разработване и обществени поръчки за офшорни проекти за вятърна енергия. Предложението е да бъде продадена на търг 3 GW офшорна вятърна енергия по схема за договор за разлика (CfD).
Законът се очаква да бъде приет през есента, като този ход ще бъде последван от избор на зони и подготовка на правила за опазване на околната среда и сигурност за разполагането на вятърните паркове.
Подготовката ще отнеме известно време и ще се включи и Националното управление по минерални ресурси, каза министърът и добави, че Черно море се е превърнало в сложен регион.
Въпреки това той прогнозира, че първите вятърни турбини ще бъдат пуснати в експлоатация до 2027 или 2028 г.
Световната банка, по думите му, е оценила офшорния потенциал на Румъния на 75 GW.
Той никога няма да бъде напълно експлоатиран, но 10 GW до 15 GW може да има през следващите 10 – 15 години", каза Бурдужа.