Румъния решава проблема с натоварването на мрежата с търгове
Мрежовите оператори ще използват събраните суми за развитие на електроенергийната мрежа
Румънският енергиен регулаторен орган (ANRE) излиза от задънената улица с претоварването на мрежата, като въвежда конкурентен процес за разпределяне на капацитет за проекти за електроцентрали.
Инвеститори, държавни органи и мрежови оператори предупреждават от години, че претоварването на мрежата и спекулативните проекти за възобновяема енергия са сред основните пречки за енергийния преход, пише BalkanGreenEnergyNews.
Държавите в Европа и извън нея се надпреварват да привлекат такива инвестиции със стимули, като същевременно пренебрегват цифровизацията, електропроводите и трансформаторите. Румъния реши да наложи финансови гаранции и да задължи разработчиците да се конкурират за капацитет на мрежата.
ANRE публикува нова методология за разпределяне на мрежовия капацитет. Нарастването на проекти, особено за вятърна и слънчева енергия, засенчва сегашната и планирана способност за интегрирането им в електрическата система.
Заповедта заменя настоящия механизъм за разпределяне на капацитет на мрежата въз основа на търгове, който задължаваше кандидатите за присъединяване към мрежата да участват в подсилването на електрическата мрежа преди точката на присъединяване. Чрез предложения механизъм за разпределяне на капацитет на базата на търг, мрежовите оператори ще използват събраните суми за развитие на електроенергийната мрежа.
От началото на 2026 г. фирмите, които планират да инсталират съоръжения за производство и потребление и батерии за съхранение на енергия от 5 MW и повече, ще могат да получат достъп до мрежата само чрез търгове. Румънският оператор на преносна система Transelectrica има задача да публикува наличния капацитет за всяка зона всяка година до 15 януари. Той ще определи началната цена в зависимост от разходите за необходимото развитие на мрежата.
Фирмите подават заявления, включително в сегмента на електроразпределителната система, до края на февруари. Transelectrica трябва да публикува проучване всяка година до 15 юни, разкриващо наличния капацитет, началната цена и датите за наддаване. Търговете започват на 1 юли за всяка година от десетгодишен период, започващ с втората календарна година след търга.
Друга приета промяна е, че разработчиците на проекти, по-големи от 1 MW, вече са задължени да представят гаранции на стойност 5% от тарифата за присъединяване, преди да получат техническо одобрение за присъединяване.
Очаква се новият механизъм, базиран на търг, да създаде конкурентна среда, която осигурява предвидимост за развитието на енергийните източници в енергийната система. Според представители на ANRE значението на тръжния механизъм е възможността кандидатите да осигурят необходимия капацитет за последващо присъединяване към мрежата. В допълнение, новият механизъм ще осигури на мрежовите оператори необходимите суми за изпълнението на допълнителната работа, необходима за развитие на електроенергийната мрежа за свързване на обекти от ново поколение.