С над 29 млн. лв. самоучастие: 282 блока са одобрени за саниране
МРРБ одобри проектите, които получават 80-процентов грант по втория етап на процедурата за енергийно обновяване
Министерство на регионалното развитие одобри 282 многофамилни жилищни сгради, които ще бъдат санирани с над 138 млн. лв. с ДДС, осигурени от 80-процентовия грант по програмата, финансирана по линия на Плана за възстановяване. Останалите 20%, или малко над 29 млн. лв., ще бъдат осигурени от собствениците на одобрените блокове.
Общият бюджет по втория етап на програмата бе в размер на над 287.4 млн. лв. с ДДС, но няма да бъде оползотворена цялата сума. Заради слабия интерес и 20-процентовото самоучастие на собствениците, ресурс в размер на около 144.4 млн. лв. няма да бъде използван.
Вторият етап с 80-процентов грант стартира през юни миналата година, но срокът за кандидатстване бе удължаван на няколко пъти. Получени са общо 307 проектни предложения на обща стойност над 152 млн. лв. Неотговарящи на изискванията обаче са 16 предложения, а други 9 са оттеглени.
Целият списък с одобрените проекти, може да намерите тук.
Подписани договори по първия етап
От министерството съобщават, че към днешна дата са подписани 44 договора на обща стойност над 60.7 млн. лв. с общините Самоков, Нови Пазар, Белослав, Мездра, Тополовград, Драгоман, Омуртаг, Силистра, Лом и Свищов.
Припомняме, че по първия етап на програмата бе осигурен 100-процентов грант. Именно заради това се стигна до недостатъчен финансов ресурс по нея, тъй като предложенията надскочиха предвидения бюджет от над 1.1 млрд. лв. По този етап бяха одобрени 756 блока. В резервен списък останаха над 2100 проекта, но средствата не достигнаха за тях.
Крайният срок за изпълнение на дейностите е 30 юни 2026 г.
Водени от високия обществен интерес са предприети мерки за ускоряване на работата и своевременно финализиране на процеса, за да бъде предотвратена загубата на финансиране по НПВУ“, казва служебният регионален министър Виолета Коритарова.
Още пари за саниране
Министерството напомняме, че 200 млн. лв. са осигурени по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Те ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в областите, засегнати от енергийния преход – Стара Загора, Перник и Кюстендил.
По процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ по НПВУ са подписани 29 договора за финансиране на обща стойност над 16.3 млн. лв., от които над 8.3 млн. лв. са съфинансиране от страна на крайните получатели.
По процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ са подписани 282 договора за финансиране на обща стойност над 453.5 млн. лв. Съфинансирането от страна на крайните получатели е в размер на над 64.4 млн. лв.