САЩ санкционираха Горанов, Овчаров и още българи заради корупция
Още петима българи се нареждат до Делян Пеевски и Васил Божков в списъка „Магнитски“
Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции срещу българи. Бившият министър на финансите Владислав Иванов Горанов (ГЕРБ), бившият министър на енергетиката Румен Стоянов Овчаров (БСП), Иван Киров Генов (бивш изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй"), Александър Христов Николов (член на Съвета на директорите в АЕЦ "Козлодуй") и председателят на движение "Русофили" Николай Симеонов Малинов са включени от САЩ в санкционния списък по закона „Магнитски“.
Това съобщи финансовото министерство на САЩ преди малко. Съобщението е публикувано днес в Службата за контрол на чуждестранните активи.
Санкционирани са и фирми, които се свързват с тези български политици и длъжностни лица. В съобщението Службата посочва, че става въпрос за „четири дружества, притежавани или контролирани от Малинов, както и едно дружество, притежавано или контролирано от Горанов“. Действията на САЩ са предприети в съответствие с Изпълнителна заповед (E.O.) 13818, която се основава и прилага на Глобалния закон за отчетност за правата на човека на Магнитски и е насочена към извършителите на сериозни нарушения на човешките права и корупция по целия свят.
От Министерство на финансите добавят, че посочените днес лица колективно са заемали публични длъжности в продължение на много години, обхващащи различни администрации и политически произход. Техните разнообразни профили и дългогодишна известност в българската политика илюстрират степента, в която корупцията се е вкоренила в министерства, партии и държавни индустрии и демонстрират критичната необходимост от политическа воля за прилагане на реформа на върховенството на закона и за борба с корупцията.
Съединените щати подкрепят нашия съюзник в НАТО България в борбата ѝ както срещу вкоренената корупция, така и срещу руското влияние, което подкопава демократичните институции“, каза заместник-министърът по тероризма и финансовото разузнаване на САЩ Брайън Нелсън.
„Поведението, изложено днес, обхваща политически партии и администрации, подчертавайки спешната необходимост от разрушаване на мрежите, които от години поддържат незаконни дейности, особено в енергийния сектор. Корупцията ограбва българския народ със стотици милиони долари и пречи на инвестициите и икономическия растеж в страната.”
Кой и защо е санкциониран
Корупция, свързана с енергийни договори
Румен Стоянов Овчаров е бил народен представител, а в момента е член на Националния съвет на БСП. Овчаров беше и министър на енергетиката в края на 90-те и отново в средата на 2000-те години. Според Службата на САЩ Овчаров многократно е участвал в корупционни енергийни договори с руски енергийни компании, получавайки подкупи и други рушвети в замяна на договори с фиксирана цена за руски газ и ядрено гориво и договори за поддръжка на АЕЦ „Козлодуй“. Откакто е министър на енергетиката, Овчаров е получил над 5 млн. евро в сметки в офшорни банки. Овчаров допълнително се облагодетелства от завишените цени на българската енергия, като въведе ненужни посредници на пазара на електроенергия. Например, въпреки че АЕЦ „Козлодуй” има договор за продажба на електроенергия директно на Българската национална електрическа компания (НЕК), Овчаров се координира с Николов да получи договори за закупуване на електроенергия от АЕЦ „Козлодуй”, която след това препродават на НЕК, печелейки за сметка на правителството и хората в България.
Александър Христов Николов е бивш главен изпълнителен директор и зам.-директор на АЕЦ „Козлодуй“, където е работил 30 години на няколко позиции.
Иван Киров Генов също е бивш изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй” и е народен представител от БСП от 2017 до 2019 г.
Овчаров, Николов и Генов са координирали персонални комисионни чрез корупционно пренасочване на договорите за услуги за АЕЦ „Козлодуй“ към собствените си бизнес интереси, избягвайки контрола от страна на български служители чрез офшорно управление. Произтичащите бизнес договорености от тези корупционни договори са продължили поне до 2020 г., когато бизнесите, подкрепяни от Овчаров, са спечелили договор за услуги с АЕЦ „Козлодуй“ и му предоставят част от приходите.
Освен това Николов и Генов са се съгласили да приемат 5 милиона лева подкупи от чуждестранни ръководители в ядрената енергетика срещу гаранции по договорите на АЕЦ „Козлодуй“. Дори след като е напуснал позицията си на изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, Генов е поискал 3 милиона лева подкупи от български бизнесмени, за да улесни преразглеждането на договорите за АЕЦ „Козлодуй“ в полза на техните компании.
Службата на САЩ определя Овчаров, Николов и Генов съгласно EO 13818 като чуждестранни лица, които са настоящи или бивши държавни служители, или лица, действащи за или от името на такива длъжностни лица, които са отговорни или съучастници в, или пряко или косвено са ангажирани в корупция, включително незаконно присвояване на държавни активи, конфискация на частни активи за лична изгода, корупция, свързана с държавни поръчки или добив на природни ресурси, или подкуп.
Съдебни подкупи
Николай Симеонов Малинов беше депутат от БСП, а сега ръководи проруската група Национално движение „Русофили“. Той е и основател и председател на политическа партия „Русофили за възраждане на отечеството“, която се застъпва за по-силни връзки с Русия и е политическо продължение на Национално движение „Русофили“.
След като беше арестуван и обвинен в шпионаж за подкрепяни от Русия интереси и му беше забранено да пътува в чужбина през септември 2019 г., според Службата, Малинов е подкупил български съдия, за да му позволи да пътува до Русия, за да получи лично медала за приятелство от руския президент Владимир Путин, който се връчва с с награда от 2.5 милиона руски рубли.
OFAC определя Малинов съгласно EO 13818 като чуждестранно лице, което е настоящ или бивш държавен служител, или лице, действащо за или от името на такова длъжностно лице, което е отговорно или съучастник в, или пряко или непряко е участвало в корупция, включително незаконно присвояване на държавни активи, конфискация на частни активи за лична изгода, корупция, свързана с държавни поръчки или добив на природни ресурси, или подкуп.
Законодателна манипулация
Владислав Иванов Горанов беше български народен представител и министър на финансите във второто и третото управление на политическа партия ГЕРБ с лидер Бойко Борисов – от ноември 2014 г. до януари 2017 г. – и отново от май 2017 г. до юли 2020 г. Горанов също има връзки с посочения от OFAC олигарх и бивш български депутат Делян Пеевски. Горанов използва позицията си на министър на финансите, за да улесни подкупването на български служители и да лиши българското правителство от данъчни приходи в полза на българските олигарси.
Като министър на финансите Горанов участва в корупционна схема, която доведе до десетки милиони евро, изплатени на български служители в замяна на благоприятно законодателство за заинтересованите страни, участващи в хазартната индустрия.
Правните оспорвания на данъчните оценки след допълнителни корекции на корумпираното законодателство установиха загуба от близо 600 милиона български лева (приблизително 300 милиона долара) от данъчните власти за период от пет години, в полза на интересите на българските олигарси.
OFAC посочва Горанов съгласно E.O. 13818 за това, че е чуждестранно лице, което е настоящ или бивш държавен служител, или лице, действащо за или от името на такова длъжностно лице, което е отговорно или съучастник в, или пряко или косвено е участвало в корупция, включително незаконно присвояване на държавни активи, експроприация на частни активи за лична изгода, корупция, свързана с държавни поръчки или добив на природни ресурси, или подкупи.
Под санкциите на САЩ попада и Trilemma Consulting Ltd EOOD, еднолично дружество за консултации, собственост на Горанов.