Само пълните газови хранилища няма да спасят Европа
Ако страните не успеят да намалят потреблението на синьо гориво, европейските газови резервоари ще бъдат изпразнени до март месец
ЕС е напът да надмине целите за запълване на газовите хранилища. Но анализаторите предупреждават, че по-големият фактор за енергийната сигурност тази зима ще бъде дали страните могат да намалят потреблението достатъчно, за да гарантират, че складираното гориво ще стигне за най-студените месеци, предава Reuters.
След борбата за гориво през лятото, след като най-големият европейски доставчик на синьо гориво Русия нахлу в Украйна, газовите хранилища в Европа вече са запълнени на 79.94%, показват данните на Gas Infrastructure Europe. Така количествата изпреварват зададените цели, тъй като планът е до 1 ноември хранилищата в блока да бъдат запълнени на 80%.
В нормална година, която има регулярни руски доставки, за да се покрие зимния пик на потреблението на газ в Европа, това би било достатъчно. Но през 2022 г., когато руските потоци вече са значително по-ниски, количеството газ, което изпраща през "Северен поток 1", е само 20% от капацитета, т.е. съхранението няма да компенсира баланса.
Пълните газови хранилища може да поддържат европейските страни в най-добрия случай около три месеца, според Aurora Energy Research. В Германия, където се намират близо една четвърт от хранилищата в ЕС, складираният газ може да задоволи от 80 до 90 дни средно търсене.
За да се справим с тази кризисна ситуация, намаляването на търсенето ще бъде дори по-важно от съхранението“, зави Симоне Талиапиетра, старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel.
С около 888 тераватчаса (TWh) газ, който сега се съхранява, страните от ЕС вече са надхвърлили 858 TWh, които техните запаси достигнаха в пика си преди миналата зима.
Но ако държавите не успеят да намалят използването на горивото, европейските газови резервоари ще бъдат изпразнени до март, според компанията за разузнаване на данни ICIS. Това ще се случи дори при сценарий, при който известно количество руски газ продължава да тече през цялата зима и времето не е необичайно студено.
За да предотвратят зимна криза с газовите доставки, всеки месец страните трябва да намалят потреблението на газ до 15%, допълват от ICIS. Това би оставило газовото съхранение след зимата на 45% пълно, ако Русия продължи да изпраща синьо гориво, и 26% пълно, ако Русия намали потоците от октомври.
Комбинация от липса на руски газ и нежеланието за агресивно намаляване на потреблението на синьо гориво в индустриите и сградите,
може да доведе до преразпределение на електроенергията тази зима”, каза Мауро Чавес Родригес, европейски газов директор в Wood Mackenzie.
И все пак, досега не се е случило трайно намаляване на търсенето на газ в необходимия мащаб, въпреки че множество индустрии бяха принудени заради извънредните цени на газа да намалят производството си – феномен, който сега засяга две трети от европейския капацитет за производство на торове.
Илюзиите избледняват
В края на юли страните от ЕС се споразумяха да намалят потреблението на газ с 15% тази зима, спрямо нивата от зимите в периода 2017 – 2021 г. Потреблението на газ в Европа през първата половина на август е с 11% по-ниско от средното за периода от последните 5 години, казват от ICIS.
Потреблението на газ в германската промишленост се е сринало с 21% през юли в сравнение със средната стойност за 2018 – 2021 г. Преди това нито един месец не е отбелязал по-голямо намаление от 14%, показват данни на федералния енергиен регулатор.
За разлика от повечето европейски правителства, Германия въведе някои изисквания за пестене на енергия. Те влизат в сила от следващия месец и включват забрана за отопление на газ за частни плувни басейни, намаляване на осветлението на обществени забележителности и забрана за отопляемите магазини да държат вратите си отворени през целия ден.
Германия се нуждае от 20 до 25% намаление на потреблението на газ тази зима. Това включва намаляване на търсенето от страна на домакинствата – този ход трябва да бъде придружен от повече правителствени мерки за защита на домакинствата с ниски доходи от нарастващите цени на газа и електроенергията”, смята Матиас Бък, директор за Европа в Agora Energiewende.
Неуспехът да се спести газ тази зима ще направи много по-трудно запълването на хранилищата за следващата зима. Ако това се случи и Русия прекъсне потоците, през 2023 г. складовете на Европа може да бъдат източени до ноември, според Оксфордският институт за енергийни изследвания.
Вносът на втечнен природен газ (LNG) помогна на Европа бързо да запълни хранилищата си тази година, но при липсата на руски потоци през 2023 г., строгият пазар на LNG няма да може да върне съоръженията за съхранение на Европа до удобните предзимни нива. Затова е от решаващо значение за страните да използват по-малко газ.
„Съхранението на газ е предпазната мрежа, но значителното намаляване на търсенето е това, от което се нуждаем като приоритет в тази тежка криза“, заключи Матиас Бък.