Сбогом на хартиената трудова книжка: Депутатите гласуваха окончателното ѝ премахване
България е една от последните държави с такъв аналогов документ
Депутатите окончателно пратиха хартиената трудова книжка в историята. На второ четене в пленарна зала днес те гласуваха промени в Кодекса на труда, според които вече ще е само електронна. В бъдеще тя ще е част от единен електронен регистър, поддържан от Националната агенция за приходите.
Промените в КТ ще влязат поетапно до 2026 г., а междувременно НАП трябва да подготви системата си за обновеното законодателство. В рамките на преходния период ще заработи въпросният единен електронен запис, който ще замени хартиените книжки, а те ще бъдат оформени от работодателя и върнати окончателно на служителите.
Бъдещият електронен вариант на трудова книжка ще съдържа:
- имената на служителя, ЕГН-то му и
- данни за работодателя,
- основанието на трудовия договор, датата на сключване на трудовия договор, срокът на договора, ако е временен,
- сключването на допълнителни споразумения, ако има,
- заплатата,
- кода на населеното място,
- работното време
- и запори.
Всеки човек ще има достъп до своята онлайн трудова книжка, като ще знае и кой е отварял неговото трудово досие – освен в случаи, когато е бил разследван от прокуратурата или ДАНС. Работодателите също ще могат да го четат, но няма да виждат данни за предходни трудови възнаграждения.
Докато НАП надгради регистъра си в рамките на тази година, ще продължим да представяме книжката, но след това можем да я приберем в един дълбок шкаф и да забравим за нея“, написа депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, който е един от вносителите на законопроекта.
Хартиените трудови книжки все пак ще влязат в употреба – за доказване на стаж, натрупан преди 1997 г., тъй като данни за него няма никъде другаде.
Отпадането на трудовата книжа е дългоочаквано решение, по което се работи периодично поне от 2014 г. насам. Забавянето на дигитализацията ѝ остави България сред последните държави, които не бяха премахнали документа.