Седмицата, в която COVID нанесе нов удар на света
Вълните на инфекциите като че ли нямат край, а всички правителствени мерки вече тежат ужасно много на обществото
В понеделник сутринта близо 9 милиона жители на Австрия се събудиха в локдаун. Дни по-късно нов вариант на COVID-19 задейства тревога по целия свят – Европа и САЩ наложиха забрана за пътуване на страни в Южна Африка, а здравните служители се опитват да изпреварят новата заплаха.
Това беше седмицата, в която коронавирусът напомни на света, че пандемията далеч не е приключила, предоставяйки комбинация от ескалиращи инфекции, ограничения и нова мутация. Развитието, бележещо неуспех в битката срещу болестта и заплаха за икономическото възстановяване, удари цените на акциите и петрола, пише в свой анализ Bloomberg.
Правителствата прибягнаха до изпитаните инструменти за борба с вирусите, тъй като случаите в Европа нараснаха. Германия затегна ограниченията за неваксинираните, Франция затегна правилата за носене на маски и здравни пропуски, а Австрия затвори бизнесите – от хотели до фитнес зали. Белгия нареди да затворят нощните клубове и забрани публиката по време на спортни събития на закрито.
Обединеното кралство изключи затягане на правилата в пандемията, но побърза да спре полетите от шест държави, след като се появи новината за варианта B.1.1.529 (наречен Омикрон на гръцката буква O). Европейският съюз предложи същата мярка, тъй като някои от държавите членки вече решиха да ограничат пътуванията.
Лондон този път реагира „като ухапан“ на новината за новия, вероятно по-заразен, щам. Забраните за пътуване може да са непопулярни, но е по-лесно, отколкото да въведат пак ограничения върху обществото в страната, което и без това вече е много уморено от месеците на изолация.
Има усещането, че този сценарий е станал депресиращо познат след почти две години повтаряне, но това усещане също подсилва чувството на паника, което е имаше и при предишните варианти.
В цяла Европа реакцията на хората към последните новини е много по-умерена, отколкото в първите месеци на пандемията, когато обществото премина през различни състояния – на страх, дори паника, към примирение.
Това е COVID свят. Обозримото бъдеще ще донесе покачвания и спадове в инфекциите, вариантите, нуждите от интензивни грижи и смъртните случаи, както и съпътстващите мерки – от маски до тестове, частично или пълно блокиране, ограничения за пътуване и бустерни ваксини.
В Италия, първата европейска страна, наложила общонационално блокиране в началото на 2020 г., например отминаха дните, когато хората дезинфекцираха покупките от супермаркетите преди да влязат в домовете си. Тогава италианците гледаха ужасено как армейски камиони са извикани в северния град Бергамо, за да пренасят ковчези, защото крематориумът вече не можеше да се справи.
Преди няколко дни, дори когато ежедневните инфекции в страната нарастваха с най-бързия темп от шест месеца, настроението беше далеч по-различно. В бар в модерен район близо до централната жп гара на Рим група местни жители празнуваха 50-ия рожден ден на свой приятел с прясно изпечена пица и вино.
Никой не носеше маски, докато купонджиите обикаляха. Някои от гостите отбелязаха след това, че служителите не са проверили сертификатите за ваксинация, както изисква законът.
„Докато няма други правителствени директиви, свързани с новия вариант, хората ще продължат да живеят живота си както обикновено“, каза Симоне Шнал, професор по експериментална социална психология в университета в Кеймбридж. „В момента има смесица от емоции, която също включва разочарование или гняв. Много хора просто няма да могат да приемат перспективата за още една до голяма степен компрометирана Коледа.“
Германската BioNTech SE, която разработи една от най-широкоизползваните COVID ваксини заедно с Pfizer Inc., даде още една причина да не се паникьосваме. Компанията очаква до две седмици данни за това как вариантът Омикрон взаимодейства с вече разработените. Ако трябва, нова версия на ваксината може да бъде готова след 100 дни.
Идва и друга защита срещу болестта под формата на антивирусни хапчета.
„COVID се премести в човешката популация чрез биологичен инцидент“, каза Сара Пит, вирусолог от университета в Брайтън.
Не мисля, че трябва да се опитваме да живеем с него или да приемем, че ще стане ендемичен. Мисля, че трябва да се опитаме да го елиминираме, доколкото това е възможно в един взаимосвързан свят.“
Ако ваксините все още предлагат шанс за това, пазарите в петък не го разбраха. Те реагираха на новината за новия вариант с разпродажби. Европейските акции паднаха с невиждан от юни 2020 г. процент, Dow Jones потъна с повече от 1000 пункта в един момент, а петролът се срина до $70 за барел в Ню Йорк, което се случва за първи път от септември. Американските облигации скочиха, като понижиха доходността до едногодишен рекорд.
За авиацията и други зависими от пътуванията сегменти разпространението на нов вариант заплашва връщането към прекъсванията на полетите, причинени от покачването на случаите с Делта варианта по-рано през годината. Вълната тогава забави възстановяването на полетите в началото на традиционно силния летен сезон в северното полукълбо. Инвеститорите се притесняват, че трето лято може да бъде изложено на риск, ако хората се въздържат да правят планове в началото на 2022 г.
Но здравните експерти казват, че ще отнеме време, за да разберем какво означава новият вариант за глобалната битка с вируса.
Междувременно икономистът на UBS AG Пол Донован отбеляза, че страхът от вируса е това, което причинява най-много икономически щети.
Трябва да свикнем с факта, че ще има голям брой варианти, които ще се появяват в световен мащаб през следващите месеци и години“, каза Джон Бел, професор по медицина в Оксфордския университет, който работи с Обединеното кралство върху неговия отговор на COVID.
„Бъдете спокойни, следете данните, разберете този конкретен патоген и реагирайте. Ще трябва да правим това отново и отново в бъдеще.”