Седмични новини: България не е готова за еврото; Новите цени на тока и парното
Български бранд влиза на пазара за дрехи втора употреба и още
ЕЦБ очаквано не допусна България в еврозоната
България не отговаря на инфлационния критерий и не е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2025 г. Това очаквано констатира Европейската централна банка (ЕЦБ) в своя редовен конвергентен доклад, който бе публикуван днес с малко забавяне заради изборите за новия Европейски парламент.
КЕВР окончателно утвърди новите цени на тока и парното
Комисията за енергийно и водно регулиране прие решение за новите цени на тока и парното, които влизат в сила за следващия регулаторен период – 1 юли 2024 г. до 30 юни 2025 г. Засега това би трябвало да е последната година, в която за битовите потребители ще важи регулирана цена на тока.
Нов месец – нов рекорд: Жилищното кредитиране в България докосва 22 млрд. лв.
Нов месец – нов рекорд за жилищното кредитиране в България. Така изглежда статистиката на Българската народна банка за месец май, според която обемът на ипотечните заеми в банковата система достига невижданите в стопанската история 21.8 млрд. лв. – резултат от ускорената кредитна активност и все по-скъпите имоти на пазара в България.
Защо ЕЦБ и ЕК се разминаха за инфлационния критерий на България?
Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия се разминават в своите доклади за конвергенцията в страните от Европейския съюз, които все още не са част от еврозоната. Те са независими един от друг и целят да покажат степента на сближаване на държавите с еврозоната и дали те отговарят на Маастрихтските критерии.
Таванът на надценката на хляба очаквано породи куп проблеми
Изненадващото одобрение на 15-процентния таван на надценката на хляба от депутатите очаквано е свързано с куп проблеми по прилагането му. Това става ясно дни преди официалното влизане в сила на мярката – от 1 юли.
Методиката за ценообразуване на балансиращата енергия няма да се променя
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) засега няма да променя методиката, по която се формират цените на балансираща енергия. Вместо това ще бъдат изплатени компенсации, осигурени от надвзетите приходи на търговците и координаторите на балансиращи групи. Това заяви председателят на регулатора Иван Иванов.
Лихвите по ипотечните заеми в България отново не мърдат (графика)
Лихвите по ипотечните заеми в България почти не мърдат за пореден месец. Това показват актуалните данни на Българската народна банка към месец май. Те се повишават минимално от 2.49% до 2.51%, което все още е под нивото от месец март и гравитира около рекордното дъно в стопанската история на България от 2.46%.
20-те „push pull“ влака по ПВУ (може би) ще бъдат сменени с друг тип
Министерство на транспорта води разговори с Европейската комисия относно възможна смяна на заложените 20 броя „push pull“ влака да бъдат заменени с друг тип подвижен състав. Това коментира ресорният служебен министър Георги Гвоздейков.
Държавата пое още 200 млн. лв. нов дълг при висока лихва
Служебният кабинет на Димитър Главчев пое нов заем за 200 млн. лв. Това е петата емисия държавни ценни книжа (ДЦК) за кабинета от встъпването му в длъжност преди близо три месеца. С новия вътрешен заем държавата е заела общо 1.1 млрд. лв. от началото на годината.
Кабинетът даде 45 млн. лв. за два индустриални парка край София
Служебното правителство отпусна допълнителни близо 45 млн. лв. на Министерството на икономиката и индустрията за увеличение на капитала на държавната „Национална компания индустриални зони“ ЕАД.
Има ли нужда АЕЦ „Козлодуй“ от нов парогенератор и какви са възможностите?
Аварията в 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ вече постави въпроса има ли нужда централата от нов парогенератор, след като проблемът се повтаря няколко пъти последните години и с какъв може да бъде заменен той.
Служебният кабинет закрива института за анализи на Асен Василев
Служебният кабинет иска да закрие създадения преди година от бившия финансов министър Асен Василев Институт за анализи и прогнози към Министерство на финансите. Сформирането му бе идея на Василев още от последните дни на кабинета „Петков“ през 2022 г., а реализацията му започна още в първите дни на кабинета „Денков“ през лятото на миналата година, когато Асен Василев отново стана финансов министър.
БДЖ прекрати търга за ремонт на 133 пътнически вагона
Обществената поръчка за капитален и среден ремонт на 133 пътнически вагона е прекратена. Решението за това е подписано от управителя на „БДЖ – Пътнически превози“ инж. Венцислав Славков на 17 юни. Като мотив се посочват ремонтите на жп мрежата в определени участъци, които променят Графика за движение на влаковете (ГДВ).
Модернизацията на транспорта на София за 1 млрд. лв. намери подкрепа
Столичният градски транспорт ще се модернизира с нови трамваи, електробуси и тролейбуси в следващите 6 години. Инвестицията в размер на 1 млрд. лв. бе обявена в средата на месеца от кмета на София Васил Терзиев и общински съветници от ПП-ДБ-СС.
Интервю | България рискува да не получи повече пари по Плана за възстановяване
Разговор с Атанас Пеканов, бивш служебен вицепремиер по управление на европейските средства.
3 млрд. лв. бонус: Българският бизнес спечели от енергийната криза
1000 евро за мегаватчас. До тази астрономическа сума достигнаха цените на електроенергията в някои страни в Европа през лятото на 2022-ра – година, която ще бъде запомнена като шокова за енергийната индустрия. Още от началото си тя е белязана от войната на Русия в Украйна, която доведе до шоково поскъпване на цените на газа и съответно на тока на континента. Натрупването на фактори като Covid кризата и войната разклати пазарите и Европа се озовава в капана на енергийна криза.
Близо 3000 превозвачи ще си разделят 50 млн. лв. от държавата
Агенция „Пътна инфраструктура“ одобри фирмите, които ще си разделят тол помощта в размер на 50 млн. лв. Заповедите за това са подписани с дата 28 юни 2024 г. от председателя на АПИ инж. Йордан Вълчев. От документацията става ясно, че са одобрени общо 2991 фирми от бранша, които ще получат различни суми. Около 352 фирми обаче няма да получат нищо, тъй като не са изпълнили някои от условията по помощта.
Български бранд влиза на пазара за дрехи втора употреба
Нов българския бранд за дрехи втора употреба откри първия си магазин в София. Той се намира на бул. „Александър Стамболийски“, а плановете на Textales са да отворят магазини и в другите големи областни градове, последвани от по-малките, във вътрешността на страната
Разградската „Мизия Глас“ иска да изгради складова база край Елин Пелин
Разградската „Мизия Глас“ иска да изгради нов склад с ТИР паркинг в землището на с. Мусачево, община Елин Пелин. За целта е входирано инвестиционно предложение в РИОСВ-София, което предвижда инвестиция да се разгърне върху площ от 24 декара.