Северният полюс се движи към Лондон
Причината за това са климатичните промени
От
няколко години се наблюдава 75-процентово преместване на Северния полюв,
насочено по протежение на Гринуичкия меридиан към Лондон. Учените смятат, че причината е потъването на ледените
пластове в Гренландия и Антарктика заради климатичните промени.
През 2000 г. Северният полюс мистериозно промени посоката си на движение, като зави към Гринуичкия меридиан. Промяната е породена от преразпределението на водата на сушата, както и на топящия се полярен лед.
През последното столетие оста на въртене на Земята и физическото местоположение на Северния полюс са се преместили с около 10 см на година към залива Хъдсън в Канада по протежение на дължината, преминаваща през Торонто и Панама Сити. Ново изследване заключава, че изместването се дължи на промяната на разпределението на водата на сушата.
"За пръв път разполагаме с надеждни доказателства, че промените в разпределението на вода на сушата в глобален мащаб също променят посоката, в която се движи оста," казва ръководителят на проучването Сурендра Адхикари от американската Национална космическа агенция (NASA), пише New Scientist, цитиран от „Фокус".
Огромни количества вода губят и Индийският субконтинент и Каспийско море, което избутва оста в посока изток. Учените са използвали данни от сателита GRACE, за да разберат каква е взаимовръзката между разпределението на водна маса и ориентацията на земната ос между 2002 и 2015 г.
Резултатите хвърлят светлина и върху друга дългогодишна загадка - какво причинява колебанията на оста на всеки няколко години. Колебанията се дължат на промени във водната маса по повърхността на цялата планета, казва Адхикари.