МААЕ предупреди за много реален риск от ядрена катастрофа
Подновяването на боевете около най-голямата АЕЦ в Европа възраждат спомена за аварията в „Чернобил“
Сценарият за разразяването на „втори Чернобил“ отново излезе на дневен ред, след като се появи информация за обстрел по атомната електроцентрала „Запорожие“ в Украйна. По този повод ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Мариано Гроси предупреди за „много реален риск от ядрена катастрофа“, предават световните агенции.
Вчера и двете страни във военния конфликт се обвиниха една друга, че участват в „ядрен тормоз“. Украинската държавна ядрена енергийна компания „Енергоатом“ разкритикува Русия за щетите, докато руското министерство на отбраната обвини украинските сили в обстрела на централата.
Изключително съм обезпокоен от вчерашния обстрел на най-голямата атомна електроцентрала в Европа, който подчертава много реалния риск от ядрена катастрофа“, каза в изявление генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси в събота.
Гроси, който ръководи ядрения наблюдател на ООН, призова всички страни в конфликта в Украйна да упражняват „най-голяма сдържаност“ около централата.
Снаряди удариха електропровод с високо напрежение в петък в съоръжението, което накара операторите му да изключат реактора, въпреки че не беше открито радиоактивно изтичане. Заводът бе превзет от руските сили в началото на март в началния етап на войната, но все още се управлява от украински техници.
„Енергоатом“ заяви, че Русия иска да изключи станцията от украинската електрическа система и да причини спиране на тока в южната част на страната. Според компанията силите на Москва са поставили оръжия и експлозиви в два от енергоблоковете и са минирали бреговата линия извън АЕЦ-а, предава Reuters.
Много е вероятно всичко това да причини ядрена и радиационна катастрофа“, се казва в изявлението в събота.
Гроси посочи, че военните действия, застрашаващи безопасността и сигурността на завода в Запорожие, „са напълно неприемливи и трябва да бъдат избегнати на всяка цена“.
Всяка военна огнева мощ, насочена към или от съоръжението, би била равносилна на игра с огъня с потенциално катастрофални последици“, добави той.