Схемите по директни плащания за земеделците остават непроменени
Кампанията стартира на 1 март
Схемите
по директни плащания за кампания 2016 г., която стартира на 1 март, остават непроменени. С промените в Наредбата за изменение и
допълнение на Наредба № 3 от 17 февруари 2015 г. за условията и реда за
прилагане на схемите за директни плащания, обнародвана днес в Държавен вестник,
се цели по-висока степен на яснота за бенефициентите, по отношение на
приложимите изисквания за допустимост,
съобщават от Министерство на земеделието и храните.
Според промените, междинните култури ще могат да бъдат проверени като засети, налични или като растителни остатъци след заораването, в периода от 1 октомври до 1 декември на годината на кандидатстване. Задължително условие е след 15 април на следващата година от кандидатстването тези култури вече да ги няма. Промяната цели и опростяване при извършването на контрол от страна на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) и изготвянето на графици за проверки по отделните изисквания.
Сред останалите корекции в Наредба № 3 е и конкретизирането на периода, през който следва да бъдат издадени документите, с които се удостоверяват минимални добиви от заявените площи за култура за една кампания по схемите за обвързано с производството подпомагане за плодове, зеленчуци и зеленчуци оранжерийно производство. Изменението ще внесе по-голяма яснота за бенефициентите по схемите и ще улесни служителите на ДФЗ при приема на тези документи.
С цел базова справедливост е въведено и изискването за географско правно основание на база, на която земеделците ще завяват площите си.
В предстоящата кампания по директни плащания от тази година се въвежда и изискване за притежание на зоотехнически сертификат за животните под селекционен контрол. Той ще бъде контролиран при проверките на място, извършвани от Техническия инспекторат към ДФЗ. С новите изменения се уеднаквяват изискванията за замяна на животни по схемите за обвързано с производството подпомагане и схемите за преходна национална помощ за животни.
ДФЗ ще извършва и детайлизиращи проверки за изкуствено разделяне на стопанството по схемата за преразпределително плащане, намаленията по СЕПП и схемата за дребни земеделски стопани. Целта е да се избегнат възможностите за изкуствено създаване на условия от страна на земеделските стопани, с цел неправомерно получаване на субсидии по схемите за директни плащания.