Германците искат въвеждане на максимална заплата
По-ниското диференцирано заплащане ще стимулира икономиката, твърдят експерти
След въвеждането на минимална работна заплата в Германия голяма част от гражданите в страната подкрепят идеята за фиксиране на горна граница за трудовото възнаграждение. Това сочи представително проучване на националния ежедневник Die Zeit.
Съгласно резултатите от анкетата 44 на сто от германците биха искали във ФРГ да бъде фиксирано горното ниво на доходите. Противници на предложената мярка са 29% от анкетираните. Идеята за максимална заплата среща най-много привърженици сред населението на петте провинции от бившата ГДР, където тя е подкрепена от 58 на сто от населението – срещу 41% от гласовете на някогашните „весита” (жителите на бившата Западна Германия, б.р.).
Предложението за въвеждане на горна граница за заплатите следва критиката на служителите, чието възнаграждение в много случаи се различава драстично от шефската заплата, достигайки съотношение 1:12. Експерти пък твърдят, че по-ниското диференциално заплащане ще стимулира икономиката.
През 2015 г. правителството на канцлера Меркел въведе минимално почасово заплащане, въпреки ожесточената критика от страна на бизнеса, че така Германия ще стане по-малко привлекателно място за инвестиции.
Появиха се и доста критични мнения към подобно предложение. „44% от германците явно не са научили нищо от социалистическия терор”, заяви главният редактор на в. Junge Freiheit Хенинг Хофгаард.