Служебният кабинет отчита 1.7 млрд. лв. излишък в бюджета
На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към август 2022 г. да бъде положително в размер на 1 650 млн. лв. (1,1 % от прогнозния БВП).
Формирането на текущо превишение на приходите над разходите към август е традиционно за последните пет години и се дължи основно на изместване на голяма част от плащанията по планираните разходи за годината в последното тримесечие, което води до по-нисък размер на извършените до момента разходи. Усвояването на разходите за първите осем месеца на 2022 г. спрямо актуализирания годишен разчет към ЗДБРБ за 2022 г. е около 57 на сто, което е относително ниско съпоставено с предходни години. Очаква се разходите по КФП да нараснат през следващите месеци, основно поради по-високите социални разходи след увеличението на пенсиите, по-високите разходи, свързани с одобрените антикризисни мерки в отделните сектори, както и разходите по програмата за компенсиране на небитовите крайни клиенти на електрическа енергия извън регулирания пазар, които бяха одобрени в началото на месец юли с актуализацията на ЗДБРБ за 2022 г. Голяма част от разходните мерки, приети с актуализацията от юли, все още са в начален етап и предстои да бъдат реализирани в пълен обем през следващите месеци, което заедно с традиционното концентриране на основната част от капиталовите разходи в последното тримесечие, ще доведе до съществено нарастване на разходите. Поради тази причина текущото бюджетно салдо по КФП не може да се интерпретира като индикатор за размера на бюджетното салдо в годишен план.
Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:
Приходите, помощите и даренията по КФП към август 2022 г. се очаква да бъдат в размер на 39 235 млн. лв. (65,8 % от годишния разчет) и нарастват с 5 751 млн. лв. (17,2 %) спрямо отчетените за същия период на 2021 година. Данъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо август 2021 г. с 3 867 млн. лв., неданъчните - с 1 656 млн. лв., а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) с 228 млн. лева.
Следва да се има предвид, че от месец юли по бюджета на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ постъпват вноски от публичните предприятия от сектор енергетика в изпълнение на §24 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗДБРБ за 2022 г., които се използват за покриване на разходите по чл. 36б, ал. 1, т. 4 от Закона за енергетиката. Поради тази причина в частта на неданъчните приходи е налице базов ефект в 2021 г., когато такива вноски не са постъпвали. Аналогично в частта на разходите за субсидии по бюджета на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ се извършва изплащане на компенсации към небитовите крайни клиенти на електрическа енергия извън регулирания пазар по §23 от Преходните и заключителните разпоредби на ЗДБРБ за 2022 г., което също следва да се има предвид при съпоставката със същия период на предходната година.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към август 2022 г. са в размер на 37 585 млн. лв. (57,0 % от годишния разчет). За сравнение, разходите по КФП към август 2021 г. бяха в размер на 32 603,3 млн. лева.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.08.2022 г. от централния бюджет, възлиза на 1 094 млн. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.
Статистическите данни и Информационният бюлетин за изпълнението на държавния бюджет и основните показатели на консолидираната фискална програма, на база на данни от месечните отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет към август 2022 г. ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите в края на месец септември 2022 година.