Стресът на работното място взе първата си робо жертва
Реалността все повече започва да прилича на научнофантастичен сюжет
Стресът на работното място изглежда е взел поредната си жертва в Южна Корея: робот! Да, прочетохте правилно.
Южнокорейският градски съвет в Гуми обяви, че роботът е бил намерен в „мъртъв“ миналата седмица, след като очевидно е скочил по стълби с височина няколко метра.
Свидетели са видели, че преди инцидента роботът-служител „кръжал на едно място“ , но точната причина за падането все още се разследва, заяви за АФП служител на градския съвет.
Градският съвет предполага, че инцидентът може да е в резултат на „самоубийство“.
Назначен като служител на градския съвет през август 2023 г., роботът можеше да се придвижва между етажите самостоятелно, като извика асансьор – за разлика от други подобни машини, които обикновено могат да използват само едно ниво на дадена сграда.
Усъвършенстваната машина, изработена от базирания в Калифорния стартъп Bear Robotics, е първият по рода си робот, който заема такава длъжност, като подпомага ежедневните доставки на документи, популяризирането на града и разпространението на информация.
Той работел с редовно работно време от 9 до 18 ч. и дори имал карта за служител на държавна служба.
Той официално беше част от кметството, един от нас“, коментира друг служител. „Работеше усърдно.“
Заглавията в местните медии поставиха под въпрос причините за самоунищожението на робота, като написаха: „Защо усърдният държавен служител го направи?“ или питат "дали работата е била твърде тежка" за робота?
Остава горещият въпрос: защо роботът го е скочил? Служителите на град Гуми са започнали разследване на инцидента, като подозират, че роботът може да е бил „депресиран“.
„Събрани са парчета, които ще бъдат анализирани от компанията“, заявяват служителите.
Засега градският съвет на Гуми не обмисля наемането на друг робот, който да замени разбилия се служител.
Южна Корея, известна с бързото си внедряване на роботизирани технологии, може да се похвали с най-високата гъстота на роботи в света – страната може да се похвали с един промишлен робот на всеки десет човешки служители, според Международната федерация по роботика.
Докато реалността започва да прилича на мрачен научнофантастичен разказ, заглавията на вестниците гъмжат от спекулации дали роботът не се е поддал на „работен стрес“. Ситуацията страшно наподобява научнофантастичния филм от 2004 г. „Аз, роботът“, в който усъвършенстван робот развива подобна на човешката способност да „сънува“.