Световната икономика удря $105 трилиона. Къде е България? (инфографика)
Очаква се Индия да изпревари Обединеното кралство, за да стане петата по големина икономика в света
До края на 2023 г. се очаква световната икономика да достигне брутен вътрешен продукт от 105 трилиона долара – или с 5 трилиона долара повече от предходната година. Това сочат последните прогнози на Международния валутен фонд за 2023 г.
Годината започна със сътресения за глобалната икономика, като финансовите пазари бяха разтърсени от колапса на няколко средно големи американски банки заедно с високата инфлация и затягането на паричните условия в повечето страни.
Класиране на страните по икономически размер през 2023 г.
Очаква се САЩ да продължат да бъдат най-голямата икономика през 2023 г. с прогнозиран БВП от 26.9 трилиона долара за годината. Това е повече от сбора на БВП на 174 държави, класирани от Индонезия (17-то място) до Тувалу (191-во място).
Китай остава стабилен на второ място с прогнозиран БВП от 19 трилиона долара през 2023 г. Повечето от първите пет икономики остават на същите позиции от 2022 г., с едно забележително изключение.
Очаква се Индия да изпревари Обединеното кралство, за да стане петата по големина икономика с прогнозиран БВП за 2023 г. от 3.7 трилиона долара.
Според прогнозата България ще заеме отново 69-о място с БВП от около 101 милиарда долара.
Visualizing the $105 Trillion World Economy in One Chart https://t.co/zVC0dtQMrm pic.twitter.com/AyJ6RHR3wE
— Visual Capitalist (@VisualCap) August 9, 2023
Свиващите се икономики през 2023 г.
Прогнозата предвижда 29 икономики да свият размерите си от 2022 г., което ще доведе до почти 500 милиарда долара загуба на продукция.
Русия ще се свие прогнозно със 150 милиарда долара тази година. Това се равнява на около една трета от общия спад на всичките 29 страни със свиващи се икономики.
Египет (-88 милиарда долара) и Канада (-50 милиарда долара) заедно съставляват друга една трета от загубеното производство.
В случая с Египет спадът може отчасти да се обясни с валутата на страната (египетски паунд), чиято стойност спрямо щатския долар е спаднала с около 50% от средата на 2022 г.
Русия и Канада са едни от най-големите производители на петрол в света, чиято цена пада. Допълнително усложнение за Русия е, че страната е принудена да продава петрол с голяма отстъпка поради западните санкции.
Присъствието на Саудитска Арабия, Норвегия, Кувейт и Оман в топ 10 на най-големите свивания на БВП допълнително подчертава потенциалното въздействие върху БВП на страните производителки на петрол.