Световната здравна организация разработва „пандемичен радар“
Британският премиер иска светът никога повече да не бъде изненадван от подобни пандемии
Световната здравна организация разработва „глобален пандемичен радар“ за наблюдение и проследяване на нови инфекции и варианти след пандемията COVID-19. Британският премиер Борис Джонсън каза, че гарантирането на по-добрата подготовка на света за заплахи за здравето в бъдеще е „абсолютен приоритет“ за председателството на Великобритания в Г-7.
„Светът никога повече не трябва да бъде изненадан от вирус, който се разпространява сред нас неконтролирано“, каза той преди световната среща на върха по здравеопазване, организирана от Италия и ЕС, цитиран от Sky News. „Трябва да изградим система за наблюдение на заболяванията, подходяща за 21 век, с обмен на данни в реално време и бързо геномно секвениране и реакция.“
Глобалният пандемичен радар ще гарантира, че сме бдителни към новите варианти и нововъзникващите патогени и можем бързо да разработим ваксините и леченията, необходими за тяхното спиране“, каза още Джонсън.
Обединеното кралство и британският Wellcome Trust са сред подкрепящите инициативата. Даунинг Стрийт заяви, че ще надгражда британския опит в областта на здравната сигурност и ще създаде мрежа от центрове за наблюдение. Очакванията са мрежата да бъде пусната в действие до края на годината.
Сър Джереми Фарар, ръководител на тръста каза: „Тази пандемия даде ярък сигнал за събуждане за заплахата, породена от бързо развиваща се инфекциозна болест. Отдавна сме закъснели със същественото укрепване на нашите местни, национални и международни мрежи за наблюдение на болестите“.
„Не успяхме да се справим с тези пропуски след други епидемии и трябва да действаме сега, преди страните да преминат от тази пандемия. Този ангажимент от Обединеното кралство, като президент на Г7, ще бъде изключително важен за постигането на тези цели. Няма време да се отдели, за да се превърне този стремеж в реалност.“, добави той.