Съдът пусна процедурата за медицинските хеликоптери
Министерството на здравеопазването може да се договори с италианската Leonardo S.p.A. на цена 135 млн. лв.
България е крачка по-близо до това да се сдобие с медицински хеликоптери. Върховният административен съд (ВАС) потвърди, че жалбата на американската „Бел Текстрон Инк.“ срещу процедурата по пряко договаряне на Министерството на здравеопазването е несъстоятелна.
Такива бяха изводите и на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Така МЗ може да се договори с италианската Leonardo S.p.A. и да закупи дългоочакваните 6 въздушни линейки.
Припомняме, че здравното министерство стартира процедурата през януари тази година, като целта бе да се договори директно с италианската Leonardo S.p.A., която пък бе единствен участник в предния търг, който обаче бе прекратен с мотив, че офертата ѝ надвишава с около 3.3 млн. лв. максималния финансов ресурс.
Прогнозната стойност на процедурата сега е над 135 млн. лв. без ДДС, като цената е за 8 летателни машини, т.е. ако ведомството реши, може да закупи в бъдеще от същата компания още два хеликоптера като договори цените още сега. Само за шестте заложената прогнозна стойност е малко над 123 млн. лв. Средствата са осигурени от Плана за възстановяване и от ОП "Региони в растеж".
За разлика от първия търг, ведомството сега е готово да осигури средства и от държавния бюджет.
Жалбата на „Бел Текстрон Инк.“
В средата на януари американската „Бел Текстрон Инк.“ входира жалба, в която компанията твърдеше, че е потенциален изпълнител на договора и че възложителят не може да сключва договор със същия предмет за цена, равна или по-голяма от посочената в решението за откриване.
В началото на февруари КЗК отхвърли жалбата. Мотивите – за възложителя е налице императивно задължение да покани всички участници от предходната открита процедура, чиито оферти отговарят на изискванията му, но надвишават финансовия ресурс. В настоящата хипотеза „Бел Текстрон“ не е сред лицата, които ЗОП изисква да бъдат поканени, тъй като не е участвала в първия търг.
Сега върховните магистрати потвърждават именно това становище и казват, че „жалбоподателят не е доказал качеството си на заинтересовано лице, което би могло да оспори решението за откриване на процедурата.“
ВАС посочва, че законодателят изрично е предвидил, че при прекратяване на предходната процедура, когато всички оферти, които отговарят на предварително обявените от възложителя условия, надвишават финансовия ресурс, който той може да осигури, той може да пристъпи към обявяване на процедура на договаряне без предварително обявление, когато се поканят всички участници, чиито оферти в предходна открита или ограничена процедура отговарят на изискванията на възложителя, но надвишават неговия финансов ресурс.
Тоест възложителят е длъжен да покани точно тези лица, които са подали оферта в предходна процедура, която при това е отговаряла на изискванията на възложителя.“
Решението на ВАС е окончателно. Така Здравното министерство и италианската компания могат да пристъпят към подписване на договор.
Какво следва?
На този фон до няколко дни трябва да стане ясно и какво ще се случи с процедурата за наем на хеликоптер, стартирана от дружеството „Хели Мед Сървиз“, което кабинетът иска да закрие. КЗК вече отхвърли жалбата на „Уилинк" ООД, но компанията обжалва и пред ВАС.