Тръмп настоява петролните компании да бъдат подкрепени финансово
Според анализатори загубата на работни места в индустрията може да достигне 30%
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е наредил на администрацията си да бъде изготвен план, който да спаси американския петролен сектор, ударен от рекордно ниски цени заради пандемията, предава Bloomberg.
„Ние никога няма да оставим нашата велика американска петролна и газова индустрия на дъното“, написа Тръмп в своя Twitter акаунт. „Инструктирах и енергийния, и финансовия министър да формулират план, който ще предостави средства, така че тези важни компании и работни места да бъдат подсигурени за дълго време“, написа още Тръмп.
Цените на петрола се сринаха заради избухването на Covid-19 и ценовата война между Саудитска Арабия и Русия. Майските фючърси на суров петрол потънаха дълбоко в отрицателна територия в понеделник за първи път в историята. Във вторник те вече се възстановиха до около 1.30 долара за барел. По-активните фючърси за юни също отбелязаха спад с 5 долара до приблизително 15 долара за барел.
Приблизително 51 хил. работни места по сондиране и рафиниране са загубени през март - съкращаване на персонала с 9%, което вероятно ще се влоши с понижаването на цените според консултантската изследователска компания BW Research Partnership, която е анализирала даните от министерството на труда и е направила собствено проучване на около 30 хил. енергийни фирми. Според някои анализатори загубата на работни места в индустрията може да достигне 30% или повече през първото тримесечие на 2020 г.
Енергийните акции отчетоха ръст след туита на президента. Енергийният индекс на S&P 500 овладя спада си от 4.4% на 1.6%. Администрацията на Тръмп е прекарала седмици в търсене на начини да помогне на независимите петролни компании, потиснати от ценовия маршрут, включително увеличаване на заемите, налични за финансиране на компании, ударени от коронавируса.
Редица американски петролни компании поискаха от Белия дом директна финансова помощ за индустрията, тъй като тя се изправя пред глобално наводняване от петрол, което вече почти напълни резервоарите на производителите. Белият дом се съпротивляваше на тези искания по-рано този месец, преди срещата на ОПЕК+, на която бе решено да се създаде историческо свиване на добива.