„Тренд“: Българите одобряват ядрената енергия
Електромобилите са една от причините да имаме все повече нужда от електроенергия в бъдеще
Българското общество подкрепя ядрената енергетика и нейното развитие въпреки неприятните спомени, които има. Проучването е на изследователския център "Тренд" по поръчка на 3e-news, направено е в периода 4 – 12 февруари чрез 1003 ефективни интервюта с респонденти на възраст над 18 години и е представително за пълнолетното население на страната.
28% от участвалите в допитването напълно подкрепят развитието на ядрената енергетика в България, а 38% по-скоро подкрепят. Взети заедно процентите показват значителен дял на изразявана подкрепа. Само 3% не подкрепят изобщо, а 7% по-скоро не подкрепят. Делът на тези, които не могат да преценят, остава висок – 24%. Според „Тренд“ това са предимно нискообразовани хора и голям процент жени.
Каквото и да се прави обаче в тази посока българите са единодушни, че трябва да е безопасно. Над половината от обществото смята именно безопасността за най-важна при развитието на сектора (55%), надеждността (15%), цената е от първостепенна важност за 15%, а екологичността – за 4%. С „не мога да преценя“ са отговорили 10%.
Като най-големи ползи 61% открояват гарантирането на енергийната сигурност на страната в нормални и кризисни периоди. Други 41% смятат, че това позволява на България да е водещ износител на електрическа енергия в региона, което носи свежи пари за икономиката. Под 19% от респондентите обявяват, че ядрената енергетика е стълб в базовите генериращи мощности, както и че е нисковъглеродна и осигурява бърз преход към чиста енергия.
Основен проблем на атомната енергетика е с отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци, смятат 33% от хората. За други 25 на сто това е, че изграждането на нови мощности отнема твърде дълго време, а за 22 на сто – че не е достатъчно безопасна.
Сред проблемите, които все още не са решени в сектора, българи посочват на първо място, че не е решен дългосрочно въпросът с отработено ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. 25% са на мнение, че изграждането на нови мощности отнема твърде много време, а 22% смятат, че ядрената енергетика не е достатъчно безопасна.
Българското общество е настроено положително относно перспективите на сектора, като по-голямата част подкрепят развитието. 29% подкрепят увеличаването на ядрените мощности, запазването и заместване на съществуващите такива – плюс изграждане на допълнителни – 29%. 23% подкрепят поддържането на ядрените мощности у нас и настоящото им ниво дългосрочно, включително заместването им с нови след изтичането на експлоатация – 23%.
Българите смятат, че ролята на държавата е голяма и 39% са на мнение, че именно тя трябва да е едноличен собственик на ядрените централи. Голям процент (34%) също смятат, че държавата трябва да запази едноличен контрол върху проектите, независимо от формата и размера на участието.
Според зам.-министъра на енергетиката Ива Петрова имаме сериозен и уникален шанс за развитие на този сектор, които да ни даде и преимущество в региона за производство на електрическа енергия.
Тя обясни, че представената от служебното правителство визия за развитие на сектора стъпва на аналитична база. Трябва да я доразвием в енергийна стратегия, но трябва да се допълни с анализи.
Остана да се изчистят прогнозите за развитие на търсенето на енергия, очаква се да има ръст заради декарбонизацията на индустрията, електрическите превозни средства, както и какво се случва със сградите“.
Ангелнин Цачев, изпълнителен директор на Електроенергийният системен оператор (ЕСО), цитира друго изследване по поръчка на Европейската комисия за развитието на електромобилността. По думите му само то показва, че имаме нужда от още базова енергия.
За България данните са, че до 2030 г. ще има около 200 хил. електромобила, като потребената от тях енергия ще бъде в порядъка на 6000 – 7000 мегаватчаса. До 2040 г. се очакват 2 млн. електромобила у нас, като за тях вече потребената електрическа енергия ще бъде около 7 млн. мегаватчаса, а към 2050 г. – 3.5 млн. електромобила, като за тях нужната електрическа енергия е около 13 – 14 млн. мегаватчаса.
Това дава отговор за работата на поне два ядрени блока, тъй като тяхното годишно производство е около 15 млн. мегаватчаса“, обясни той.
Експертите в сектора са единодушни, че ядрената енергетика е базова и без нея не може да я има зелената енергия.