„Трудно, но възможно“: ГЕРБ, ПП и ДПС си гласуваха въглищното споразумение
Опозиционните партии атакуваха управляващите, че преговорите вчера са били водени от Делян Пеевски
Ожесточен дебат с предизборен привкус. Така изглеждаше обсъждането в Народното събрание на решението за споразумение между правителството и въглищния сектор, постигнато на вчерашната среща между управляващи и синдикати. В крайна сметка Проектът на решени беше одобрен с гласове на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС след тричасов дебат.
По-рано днес точките минаха и през енергийна комисия. Хаосът и неяснотите около приетото споразумение обаче остават, тъй като не се знае окончателно кои синдикални организации са съгласни с него и ще спрат ли протестите в страната.
Основните критики по документа дойдоха от проруските партии „Възраждане“, БСП, както и „Има такъв народ“, които дори поискаха оттеглянето му.
Според Кристиян Вигенин документът е „неконституционен“ и не е в правомощията на Народното събрание.
Не е задължително парламентът да играе гумен печат на Министерски съвет и министър-председателя“, допълни Петър Петров от „Възраждане“.
Всички опозиционни партии атакуваха управляващите с това, че преговорите вчера са били водени от санкционирания от САЩ за корупция депутат от ДПС Делян Пеевски, а премиерът Николай Денков само е „записвал казаното от него“.
Над 100 човека на тази среща видяха кой командва коалицията и той е Делян Пеевски“, коментира Тошко Йорданов от „Има такъв народ“.
Спорове имаше и по това кои от синдикалните организации са се подписали под документа, като от думите на Искра Михайлова от „Възраждане“ стана ясно, че засега той е одобрен само от КНСБ, а от КТ „Подкрепа“ са заявили, че преди да се съгласят с текстовете, ще се допитат до протестиращите.
„Синдикални представители на частни компании в сектор енергетика, представляващи бизнесите на Ковачки, рязко бяха удовлетворени“, каза още Михайлова.
Според Драгомир Стойнев яснота по плановете няма, освен че до 2026 г. трябва да останат само 2900 MW мощности.
Къде ще отидат 1200 MW и кои централи ще бъдат затворени“, попита той.
„За какво споразумение, за какви сценарии говорим, след като трябва да го приемем на всяка цена заради парите по Плана за възстановяване“.
„Голям цинизъм е да се казва "справедлив преход", но ще е справедливо разпределено краденето между управляващата сглобка“, каза още Тошко Йорданов.
Маноил Манев от ГЕРБ защити текстовете с това, че
къде хубави, къде лоши – трябва да се търсят решения. Стига сте се упражнявали върху Стара Загора. Това упражнение ще струва скъпо на България, на засегнатите в сектора“, каза той.
Какво всъщност се прие
Споразумението включва 7 точки, които по думите на енергийния министър Румен Радев са "трудни, но възможни".
Постига се максималното, което е възможно при обстоятелствата, в които работим. Това споразумение дава все пак възможности. Да, трудни, но възможни и изпълними ангажименти", каза Радев.
По повод първата точка, която гласи, че трябва да бъде продължена процедурата за въвеждане на Механизъм за финансова подкрепа на въглищните централи, енергийният министър обясни, че страната ни ще се възползва, "доколкото все още съществуват някакви възможности и хипотези за продължаване на процедурата и при режим на нотификация и извън това – резервиране в рамките на критична инфраструктура на мощности, да изчерпаме до пълен изход".
По отношение на изпълнението на решенията на Народното събрание – както това от януари 2020 г., така и другото от януари 2023 г. – Радев посочи, че е важно да не се допусне в дългосрочен план прекратяване на функционирането или ограничаването на производствен капацитет.
Да, изрично сме записали групата БЕХ, и да, заедно с операторите на частни инсталации коментирахме възможността те да могат да оперират в пазарни условия и да имат възможност да миксират енергия от въглищни централи с енергия от инвестициите, които правят в алтернативи, за да могат да постигнат среднопретеглен по-нисък емисионен коефициент, обясни министърът", каза още Румен Радев..
За проекта на Енергийна стратегия, в чието изготвяне социалните партньори искат да участват, министърът отбеляза, че същото се постига и с актуализацията на интегрирания план "енергетика – климат". Актуализация, която, по думите му, трябва да завърши през 2024 г.
По отношение на прозрачността на процедурите за инвестиционни намерения, Румен Радев заяви, че желанието е да бъде изработена структура, каквато по думите му представлява Комитета за наблюдение с участие на представители на всички социални партньори, в това число и регионални структури, така че да се гарантира и обезпечи ясен модел на съфинансиране – нещо, което, според него, не е предмет на въпросните списъци.
Радев каза още, че желанието за отпадане от териториалните планове на предприятието за конверсия е "разбираемо, приемливо и по това се работи".
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.