Цените в Русия продължават да растат
Нов риск от потребителска паника заради високите цени в магазините
~ 3 мин.
В Русия отново се наблюдава ръст на цените на стоките. Скъпи са техниката, храната, колите, дрехите, алкохолът и лекарствата. Причините са същите като миналата година: спадът на рублата, растящата инфлация, несигурните перспективи за руската икономика и политическата ситуация в страната. В резултат на това, че все още няма заместители на вносните продукти – конкуренцията намалява, а също и качеството на продуктите, пише вестник Новая газета.
Основният въпрос е – дали тази есен ще може да се избегне повторение на потребителската паника в края на миналата година, когато цялата страна застана на опашка за телевизори и хладилници. През януари и февруари тази година инфлацията е около 6%. След това, през март, когато повишението на цените на стоките, постепенно започна да се забавя, тя достигна връх от 16,9%. В края на юли 2015 г. инфлацията е 9,4%.
Прогнозите за икономическо развитие и възможна краткосрочна дефлация през август и септември, не се сбъднаха. През втората половина на август, инфлацията продължава да расте. Есента руснаците отново ще се изправят пред неприятелските цени в магазините.
През август, както и през ноември и декември миналата година, търговците на дребно отново отчетоха значителен ръст в търсенето на стоки за дълготрайна употреба: най-вече големи домакински уреди и електротехника.
На фона на това, руските медии ежедневно отчитат рязко увеличение на потребителските цени в различните пазарни сегменти. Собствениците на търговски вериги силно препоръчват да не се отлагат необходимите покупки, защото утре ще трябва да се плаща повече за тях, а не се очаква ръст на реалните доходи на гражданите.
Минимум четири автомобилни производители - Ford, Suzuki, Peugeot и Citroen, повишават цените средно с 5%. Основните вносители на алкохолни напитки възнамеряват да вдигнат цените с 15-25% през следващата седмица.
Вносът на алкохол за първите шест месеца на 2015 г. според Центъра за развитие на национална политика е намалял с повече от 60%. Въпреки това, най-новата инициатива на министъра на земеделието Александър Ткачев е за забрана на закупуване на чуждестранни вина и има потенциал да донесе още проблеми на пазара: цените може да се вдигнат рязко и да има дефицит на вина.
Припомняме, че миналата година през месец ноември започна фазата на бързото обезценяване на рублата, когато тя загуби половината от стойността си. През този период всички големи магазини на електротехника “Eldorado”, “Media Markt” и “M.Video” – отчетоха рекордно търсене на домакински уреди. Хората даваха парите си за най-новите телевизори с надеждата, че след това ще ги продадат на по-добра цена.
Този път, цените на техниката започнаха да растат през юли. От началото на лятото до средата на август популярни модели хладилници в магазините повишиха цените със 7%, пералните машини – 9%, телевизорите – 4%. Независимо от това, сценарият на потребителската паника от миналата година може да се случи отново, но в по-малък мащаб, защото руснаците имат значително по-малко пари.
Девалвацията през декември беше ясен сигнал за населението – да вложат парите си веднага или да останат с обезценена рубла. Сега, на теория, трябва да видим нещо подобно.От една страна събитията през миналия декември засилиха кризата при гражданите, а от друга – лишиха много от тях от последните им спестявания. Все пак, покачването на цените тази година едва сега започва. Ще се повиши цената на всичко - от медицина и училищни униформи, до мебели и туристически пакети.
Основната задача на руския търговски сектор и услугите - да направят този процес възможно най-плавен, без да плашат и без това, преживяващия трудни времена руски потребител.