TSMC оглежда локация за завод в Европа
Най-големият производител на чипове в света е готов да инвестира милиарди, за да скъси веригата на доставки
Най-големият производител на чипове света – TSMC – е в напреднали преговори с ключови доставчици за създаването на своя първи потенциален европейски завод в германския град Дрезден. Производството ще позволи на тайванската компания да се възползва от процъфтяващото търсене от автомобилната индустрия в региона, съобщава Financial Times.
Представители на висшето ръководство на производителя ще бъдат на посещение в Германия в началото на следващата година, за да обсъдят нивото на държавна подкрепа за бъдещия завод. Ще бъде обсъден и капацитетът на местната верига на доставки да посрещне нейните нужди, според хора, запознати с въпроса.
Пътуването на ръководителите на TSMC ще бъде второто в рамките на шест месеца, а окончателното решение дали да се инвестират милиарди долари в завод, чието строителство може да започне още през 2024 г., се очаква да последва скоро след това.
Миналата година TSMC беше помолен от клиенти да обмисли изграждането на завод в Европа, но спря първоначалния преглед след нахлуването на Русия в Украйна. Но нарастващото търсене от страна на европейските производители на автомобили за доставка на местно произведени чипове е накарало TSMC да преразгледа идеята, казаха източниците на FT.
Решението за изграждане на завода би било голям тласък за ЕС, който се надпреварва да намали зависимостта си от азиатския внос на полупроводници, които са жизненоважни компоненти във всичко – от смартфони до автомобили. По-рано тази година Брюксел одобри 43 милиарда евро субсидии в опит да привлече производители на чипове в Европа.
Разговорите на TSMC с няколко доставчици на материали и оборудване са фокусирани върху това дали те също могат да направят необходимите инвестиции за поддръжка на завода.
Производството на чипове е сложен процес, разчитащ на повече от 50 вида оборудване, като машини за литография и гравиране, и над 2000 материала, включително химикали и индустриални газове.
Ще се опитаме да подкрепим нашите клиенти. Няма да ги оставим да се разхождат сами в пустинята“, каза изпълнителен директор на доставчик, който ще осигури ключови материали за завода в Дрезден.
Той добави, че ще е необходима и държавна подкрепа.
Нарастващите разходи за енергия и по-високата инфлация вече накараха американската група за чипове Intel да потърси повече подкрепа от германското правителство за плана си да построи завод на стойност 17 милиарда евро в източния град Магдебург.
Ако TSMC продължи със завода в Дрезден, ще се фокусира върху 22-нанометрови и 28-нанометрови технологии за чипове, подобни на тези, които планира да направи във фабриката, която разработва със Sony в Япония. Нанометрите се отнасят до размера на всеки транзистор в чипа – колкото по-малък е размерът, толкова по-мощен и усъвършенстван е полупроводникът.
Тайванската компания ще трябва да прецени дали изграждането на завод в Дрезден ще натовари твърде много работната сила. Производителят на чипове вече изпраща няколкостотин инженери в подкрепа на новите заводи, които изгражда в САЩ, и каза, че ще трябва да разположи още 500 до 600, за да помогне за създаването на фабриката в Япония.
Европа, Близкият изток и Африка представляват приблизително 6% от продажбите на TSMC. Това е несравнимо малко спрямо 65%, които групата генерира от Северна Америка.
Говорител на TSMC каза, че „не се изключва никаква възможност“ относно потенциален завод в Дрезден.
Отвъдокеанската експанзия на TSMC идва в момент, когато глобални производители на чипове, като Intel и Samsung, се надпреварват да разширят капацитета си. Тримата най-големи производителя на чипове в света се ангажират да инвестират най-малко 380 милиарда долара през следващото десетилетие за изграждане на нови фабрики в Тайван, Южна Корея, САЩ, Япония, Германия, Ирландия и Израел.
В САЩ действа Закон за чиповете, който беше предложен през 2020 г. и приет от Конгреса миналата година. Той ще отключи 200 милиарда долара частни инвестиции в капацитета за производство на чипове в страната, според Асоциацията на полупроводниковата индустрия.
Скоростта на глобалната експанзия повдигна въпроси относно риска индустрията да бъде изправена пред пресищане от чипове, ако глобалният икономически растеж се забави рязко. Но предвид прогнозата за глобалния пазар на полупроводници, който ще достигне стойност от 1 трилион долара до 2030 г., производителите на чипове трябва да решат сега как ще отговорят на това очаквано търсене, като се има предвид, че изграждането на заводи отнема години.