Турция удължи извънредното положение с 3 месеца
Ердоган коментира, че иракският премиер трябва да си знае мястото
Извънредното положение в Турция се удължава с още три месеца, това решение одбри парламентът на страната днес. Удължаването влиза в сила от 19-и октомври. Мярката бе въведена след опита за преврат в страната през юли и беше продължавана на няколко пъти.
Първоначално правителството наложи извънредно положение, за да се справи с мрежата, свързана с базирания в САЩ мюсюлмански духовник Фетхуллах Гюлен, обвинен от Турция, че стои зад опита за преврат.
По-рано този месец, правителството заяви, че е удължаването на извънредната ситуация е необходимо, защото властите се нуждаят от повече време, за да намерят последователите на Гюлен и да парират още един опит за преврат.
Извънредното положение позволява на правителството да държи заподозрени хора в ареста в срок до 30 дни, без да бъдат повдигнати обвинения.
Реджеп Тайип Ердоган коментира още, че страната му не може да бъде изключена от евентуална операция по отвоюването на иракския град Мосул. Той допълни, че иракският премиер Хайдар ал Абади трябва да си знае мястото, предаде Асошиейтед прес.
В реч в Истанбул, Ердоган каза, че турските войски няма да се изтеглят от базата си край Мосул и няма да се подчинява на нареждания от Багдад. „Той ме обижда. Обижда личността ми. Ти не си ми колега, не си ми на нивото, на съответния пост. За нас не е важно какво крещиш от Ирак. Ще правим каквото сме решили.“
Преди дни иракският премиер Хайдер ал Абади каза, че Ирак няма да позволи на турските военни да участват в операцията срещу "Ислямска държава" в Мосул.
Отношенията между Турция и Ирак се обтегнаха, след като Анкара прати стотици войници в края на миналата година в района Башика да обучават бойци срещу "Ислямска държава". Ирак нарече това "явно нарушение" на суверенитета си и поиска изтегляне на турските части.
Не е ясно дали и доколко удължаването на извънредното положение в южната ни съседка ще се отрази на откриването на изборни секции в Турция за президентските избори у нас. Българското външно министерство все още не се е произнесло по предложението на няколко депутати – в държави, където е обявено извънредно положение, да не се откриват секции за гласуване, пише БНР.
Освен в Турция, сред страните, където има големи български общности, извънредно положение все още е в сила и във Франция.