Twitter с иск към правосъдното ведомство и ФБР
Социалната мрежа е против спецслужбите да правят каквото пожелаят с данни на потребителите й
Борба за свобода в мрежата
Социалната мрежа Twitter Inc. подаде съдебен иск срещу американското правителство заради новото законодателство, довело до масово следене в мрежата, информира BBC News.
Новината идва, след като компанията от САЩ бе принудена да влиза в остри спорове с регулаторите в Русия и Турция с риск да бъдат забранени. Както вече писа Economic.bg, Москва и Анкара от месеци се опитват да накарат Twitter без съдебни решения да трие туитове на „екстремисти“ – например на украинския "Десен сектор" или на протестиращите срещу режима на Реджеп Тайип Ердоган.
Според новото законодателство в САЩ компанията не може да обявява информация за запитвания на спецслужбите за личните данни на потребители , ако това се отнася към сферата на национална сигурност. Twitter Inc. смята, че това нарушава право за свободата на словото, което е гарантирано от Първата поправка към Конституцията на САЩ.
Компанията пояснява, че се е обърнала в съда с цел „да накара американското правителство да информира за това как използва получаваните данни на потребители“. „Ние смятаме, че според Първата поправка ние имаме право да реагираме на загрижеността на потребителите и на официалните заявление на властите на САЩ, предоставяйки информация за мащабите на надзора от страна на американското правителство“, съобщи в микроблога си адвокатът на Twitter Inc. Бан Лий.
Компанията подаде иск срещу правителството в лицето на Министерството на правосъдието на САЩ и контролираното от това ведомство ФБР. Заявлението на Twitter Inc. бе прието от съд в Северна Калифорния.
Проблемът остава нерешен от април 2014 г., когато компанията предостави на правителството отчета си за прозрачността, но властите не пожелаха да го публикуват. Отчетът съдържа информация за това, кога и при какви обстоятелства са правени запитвания за данните на потребители на Twitter с оглед на националната сигурност.
Макар Twitter да има и по-малко запитвания от правителството, отколкото например търсачката Google, Американският съюз за защита на гражданските свободи (ACLU) предполага, че действията на компанията ще накарат и други интернет-фирми да последват примера й.
От съюза са на мнение, че компаниите, работещи в сферата на високите технологии са длъжни да защитават персоналната информация на клиентите си от прекаления надзор от страна на правителството. „А също така са длъжни да бъдат честни с клиентите си за това, как се пази информацията им и в чии ръце може да се озове“, категоричен бе говорителят на ACLU Джамил Джафър.
Няколко едри американски високотехнологични компании се опитват да се противопоставят на опитите на правителството да получават информация за юзърите си. Сред тях освен Twitter Inc. и Google, са още Microsoft, Facebook и Dropbox.
Същевременно някои компании като Apple Inc. действат по своя план с цел да си защитят клиентите – производителят на компютри и мобилни устройства въведе възможността за кодиране на данни.