Търсенето се увеличава: Ще поскъпне ли среброто тази година?
Търсенето от страна на промишлеността и централните банки се увеличава
През последните седмици вниманието на голяма част от пазарните участници бе насочено към технологичните акции и развитието на изкуствения интелект. Въпреки този факт благородните метали успяват да запазят нивата, които достигнаха през последната година.
Златото например в средата на февруари падна до нивата около 1980 долара за тройунция. В рамките на следващите няколко дни обаче жълтият метал успя да се върне обратно над ключовото ниво от 2000 долара.
При среброто ситуацията е подобна. Металът направи опит за пробив на зоната около 20 долара за тройунция, но опитът бе неуспешен и сега цената се движи малко над 22 USD.
Въпреки че инвеститорите на дребно не проявяват силен интерес към благородните метали, фактите са, че търсенето от страна на промишлеността и централните банки се увеличава.
Пазарът на физическо сребро е особено уязвим към повишена волатилност. Според една от последните прогнози на Международния институт за сребро, търсенето през 2024 година се очаква да достигне 1.2 млрд. унции. Това би било втората най-висока стойност в историята. Подкрепяната от индустрията организация с нестопанска цел прогнозира, че структурният дефицит при предлагането на пазара на сребро ще се запази и през настоящата година.
Според Майкъл Ди Ренцо, изпълнителен директор на института, среброто има потенциала да достигне нивата от 30 USD през настоящата година. Според експерта, достигане и пробив на това ниво би било сериозен успех, тъй като металът не е достигал това равнище от 2013 г.
Металът обаче продължава да стои в сянката на златото. И това е обяснимо с оглед на факта, че златото е доста по-близо до историческите си върхове.
Какво може да подкрепи възходящите движения на металите?
Настроенията на пазара на благородните метали може да се каже, че са противоположни на тези в сектора на високите технологии. Акциите на компаниите, свързани с разработката и внедряването на изкуствения интелект скочиха осезаемо през последната една година. Т.нар. “Великолепна седморка” (седемте най-големи компании от технологичния сектор) бе основната движеща сила, която тласна S&P 500 до нови върхове. Биткойнът пък се върна на нивата над 50 000 USD.
Така много инвеститори започват да изглеждат като спекуланти. А пък някои спекуланти – като хазартно настроени играчи. И това е така, тъй като все по-малка част от пазарните участници се интересуват от справедливата и реална цена на активите. За сметка на краткосрочните флуктуации в цената на инструментите.
Според някои анализатори именно рекордните нива, които достигнаха американските индекси в комбинация с несигурността в геополитически и икономически план ще подкрепят цените както на златото, така и на среброто. Защото когато волатилността се повишава, инвеститорите насочват поглед към активите убежища.
Източник: БенчМарк Финанс